24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Interdictor (TIE/it)

TIE Interdictor (TIE/it). Autor i źródło obrazka: spinomonkey.deviantart.com
TIE Interdictor (TIE/it)
(spinomonkey.deviantart.com)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

TIE/it wygląda jak przerośnięta wersja klasycznego bombowca TIE/sa, i w gruncie rzeczy... tym właśnie jest. Ten stworzony krótko po klęsce Imperium pod Yavinem ciężki bombowiec kosmiczny stanowi twórcze rozwinięcie idei bombowca kosmiczno-atmosferycznego: jego jedynym zadaniem jest dostarczenie sporej ilości wybuchowego ładunku tam, gdzie z różnych względów nie mogą tego zrobić cięższe okręty w rodzaju Gwiezdnych Niszczycieli.

TIE Interdictor garściami korzysta ze sprawdzonych rozwiązań. Większość jego elementów konstrukcyjnych pochodzi w prostej linii z bombowca TIE, a pozostała część wymagała tylko niewielkich przeróbek. Mamy więc środkowy kadłub z kabiną pilota, cztery kadłuby z magazynami uzbrojenia i uniwersalnymi wyrzutniami pocisków rakietowych lub torped protonowych, po bokach klasyczne płaty z ogniwami słonecznymi, a na dole - dwa wyrzutniki bomb protonowych czy innych środków ataku naziemnego. Całości dopełniają dwa lekkie działka laserowe mogące służyć do samoobrony albo oddawania strzałów ostrzegawczych - bo raczej nie do walki kołowej, do której TIE/it jako maszyna o olbrzymiej masie i bezwładności niespecjalnie się nadaje.

TIE Interdictor przenosi czterokrotnie więcej uzbrojenia niż jego pierwowzór, uznano więc, że taka inwestycja powinna być przyzwoicie chroniona i zainstalowano na jego pokładzie osłony energetyczne - niezbyt wysokiej mocy, ale to zawsze coś. Maszyna posiada też przyzwoite opancerzenie, mające w połączeniu z tarczami rekompensować bardzo słabą zwrotność. Sprawia to, że bombowce TIE/it są rzeczywiście trudne do zwalczenia przez lekkie myśliwce wroga, chyba, że te dysponują cięższym uzbrojeniem w rodzaju torped protonowych, albo też są w stanie przez dłuższą chwilę skoncentrować swój ogień na pojedynczym przeciwniku.

Imperium korzystało z TIE Interdictorów przede wszystkim w celu likwidowania odizolowanych, zakonspirowanych baz rebelianckich w miarę, jak udawało się je odnaleźć. Z reguły placówki takie dysponowały na tyle niewielkimi siłami obronnymi, że nie były one w stanie wyeliminować wszystkich TIE/it zanim przynajmniej część z nich nie przedarła się do celu i nie obłożyła go swoim morderczym ładunkiem. Nadciągającemu za pierwszym rzutem sił szturmowych okrętowi-matce pozostawało wówczas zazwyczaj jedynie uprzątnięcie pobojowiska...

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Fantasy Flight Games ma problem z tym mysliwcem - w grze fabularnej nazywa go TIE Interdictor, ale w figurkowej - TIE Punisher. Zobaczymy, co się z tego wykluje...

pełna nazwa: TIE Interdictor (TIE/it) producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Mysliwiec (typu) TIE/it, Interdictor w slangu: ?
prędkość: [6] wytrzymałość: [180]
w atmosferze: [850] km/h osłony: [30]
hipernapęd: - zwrotność: [18]
uzbrojenie:
  • 2 lekkie działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
  • 4 uniwersalne wyrzutnie pocisków (po 12 pocisków) o mocy 180
  • 2 uniwersalne wyrzutniki bomb grawitacyjnych (po 16 sztuk) o mocy 210
długość: [7.8] m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): 253 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (po 1 ABY)
Źródła:
  • Stay on Target
  • Galactic Battlegrounds
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry