24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Misja Sluis Van

Chcemy dostarczać rozrywki i wiedzy naszym gościom przez publikowanie ciekawych i wiarygodnych informacji o statkach i technice kosmicznej ze świata Star Wars. Zależy nam też na pozostaniu najstarszą funkcjonującą polską stroną o Gwiezdnych wojnach - strona Sluis Van (wtedy jeszcze pod nazwą MCRC Eagle) zaistniała w sieci pewnego pięknego wiosennego poranka 16 maja 1997 roku.

Zasady działania

Działaniem Sluis rządzi kilka podstawowych zasad:

Oryginalność: Prezentowane treści nie są tłumaczeniem żadnego źródła, ale rezultatem pracy autora, który poświęcił wiele wysiłku, żeby zdobyć publikowane informacje i przedstawić je w formie, w jakiej można je teraz czytać.
A więc nie przepisaliśmy znikąd tych informacji, ani nie przetłumaczyliśmy ich, za zgodą czy bez zgody oryginalnego autora. Jeśli teksty ze Sluis Van znajdziesz gdzieś w identycznej formie, to znaczy, że pochodzą one właśnie stąd. No chyba, że milion małp stukając w klawiatury przez milion lat może napisać Hamleta. I zabrały się za to już daaawno temu.

Wiarygodność: oznacza, że nie mieszamy pojazdów własnej konstrukcji z tymi, które pochodzą ze źródeł oryginalnych i kanonicznych - dla tych pierwszych znaleźliśmy miejsce w "salonie" i nie zamierzamy zbytnio rozbudowywać tej sekcji kosztem pojazdów licencjonowanych.
Oznacza też, że opieramy się jedynie na sprawdzonych, oficjalnych źródłach i nie pozwalamy, by prywatne opinie naszych pracowników wpływały na prezentowane treści. Nie mylimy podejścia profesjonalnego z podejściem demagogicznym, które ignoruje niektóre dane tylko po to, aby udowodnić swoje racje i zaprezentować twórcę jako światłego i nonkonformistycznego, lub też zarzuca czytelnika setkami danych i argumentów wziętych z księżyca, aby tylko coś mu udowodnić czy do czegoś przekonać. My, na Sluis Van, po prostu przekazujemy informacje. Nie przeinaczamy nazw jednostek tylko dlatego, że według któregoś z pracowników 'powinny one brzmieć inaczej', nie tworzymy zbyt rozbudowanych teorii na podstawie połówki okrętu pojawiającej się w tle rysunku na n-tej stronie 83 odcinka pojedynczego komiksu (chociaż czasem bardzo nas to korci - wtedy pod tekstem można zobaczyć komentarze dowolne niektórych członków załogi). Nasze dane pochodzą prosto od producenta i użytkowników i zostały wielokrotnie potwierdzone empirycznie, a także w dokumentacji fabrycznej i w literaturze. Nie przepisujemy także z Wookieepedii czy Ossusa - za to sporadycznie zdarza się nam tam znaleźć i skorygować błędy lub pozbawione oparcia w twardych źródłach interpretacje publikowane jako fakty.

Legalność: Strona stworzona jest przez fanów dla fanów i zarząd Sluis Van nie czerpie z jej tworzenia żadnych korzyści materialnych. Wykorzystane tu fragmenty materiałów licencjonowanych mają za zadanie zilustrować odpowiednie artykuły, stanowiące odrębną i autonomiczną całość. Prawa do wszystkich nazw własnych, do świata Gwiezdnych wojen w ogólności oraz do części szczegółów należą do firmy Lucasfilm i/lub innych podmiotów, z którymi SV nie ma nic wspólnego. Wszelkie znaki handlowe czy materiały zastrzeżone przez te firmy bądź właściciela czegokolwiek, co zostało użyte na stronie Sluis Van, wykorzystywane są tu wyłącznie w celach edukacyjnych i informacyjnych, bez zamiaru naruszania czyjegokolwiek prawa własności, z zamiarem szerzenia wiedzy na temat świata Star Wars i popularyzowania poszczególnych jego aspektów.

Przy wszystkich materiałach o chociażby częściowo obcym pochodzeniu dołożyliśmy wszelkich starań, by umieścić odpowiednie informacje o oryginalnym źródle/autorze. Jeśli znalazłeś tu coś (najprędzej obrazek), co należy do Ciebie, a brakuje odpowiedniej informacji, nie omieszkaj nas o tym poinformować. Z pewnością stało się tak przez przeoczenie i postaramy się uregulować sprawę jak najszybciej.

Załoga Sluis Van

Zatrudniamy wielu doskonałych specjalistów, aby dostarczać najlepszych statków, okrętów i informacji. Oto niektórzy z nich:

Admirał Lord N'Loriel admirał w mundurze

Ojciec założyciel Stoczni, o jego przymiotach i karierze można by napisać wiele, co być może kiedyś nastąpi. Póki co Admirał lubi czasem zajrzeć do któregoś z działów Stoczni i podzielić się radą, refleksją lub wspomnieniem, zgodnie z dewizą, że pańskie oko nerfa tuczy.


Ulubiona potrawa: agamarska quesadilla
Osobista broń: wibrorapier ze splotem cortosis
Osobista broń na mniej cywilizowane czasy: baragwińskie ostrze szturmowe
Osobisty statek: Centurion, Avalon, A-wing RZ-5, zmodyfikowana kanonierka StarWing, MCRC Eagle
Ulubiona osoba: Pani Admirałowa

B-1B "Lancet" droid medyczny

Specjalista od zdrowia fizycznego i psychicznego oraz podstaw BHP. Wie, gdzie szukać zbiorników z najlepszej jakości bactą oraz w którym miejscu przyszyć luźne kawałki kiedy komuś coś wybuchnie w rękach. Potrafi też spokojnie rozmawiać z osobami, które widziały na własne oczy Kryształową Gwiazdę lub dostały rozstroju nerwowego usiłując badać korelację między zmianami rozmiarów Executora i Gwiazd Śmierci.


Ulubiona kąpiel: olejowa

CB-W8 droid-kulka

Niewielki i bardzo pomocny droid, który nie rzuca się w oczy, ale pomoże wszędzie tam, gdzie niezbędny jest dodatkowy manipulator lub zapalniczka.

Egged Skokk zielony verpin

Macher od spraw technicznych. Pochodzi z Shantipole, brał udział w Projekcie Shantipole i mieszkał na asteroidzie Shantipole. Chętnie zdradzi tajniki naszej pracy technicznej, wyjaśni, czym różni się ekstrapolacja od interpolacji przy próbie ustalenia danych technicznych wybranego statku kosmicznego oraz opowie o fascynujących różnicach w kształtach oporopowrotników stosowanych w turbolaserach produkcji KDY. Obecnie zamieszkuje w Radomiu.

Fat Bantha Fat Bantha

Legendarny filozof na miarę galaktyczną odwiedzający nas czasem za pośrednictwem holonetu. Wie, czym sie różni diada od diademu i rum od rumaka, a także krzesło eklektyczne od krzesła elektrycznego. Może o tym opowiedzieć lub napisać w krótkim, kilkudziesięciostronicowym wykładzie. Świadczy wsparcie duchowe, moralne i mentalne przez wzgląd na dawne czasy, kiedy wraz z Lordem Admirałem w pewnej małej, nie istniejącej już dziś kafejce wiedli gorące spory na temat Mocy, natury Imperium Galaktycznego oraz wyższości tego nad owym a owego nad tym.

L-4PO droid protokolarny

Nasz specjalista od lingwistyki jest tak poważny, że aż trudno coś tu o nim napisać... Niemniej, jest bezkonkurencyjny w kwestiach językowych - zna nie tylko Wysoki Galaktyczny, starokoreliański, łacinę, grekę, curtissaxtonowski, nerfherdyjski i staroradziecki, ale nawet sposoby komunikacji stosowane przez Aing-Tii oraz różnicę między polskim słowem "miliard" a anglosaskim "billion". Wie również, czym się różni "bynajmniej" od "przynajmniej" i kiedy powiedzieć "ów", a kiedy "owego".

Nikanor Alkimos tajemniczy człowiek w kapturze

Tajemniczy człowiek w kapturze. Nikt nie wie, skąd przychodzi, kiedy nagle a niespodziewanie pojawia się w kącie pomieszczenia; w swoim życiu oscyluje między mrokiem, półmrokiem a cieniem. Podobno widywano go w korytarzach krypt Bractwa Sithów na Korribanie. Podobno w zamierzchłych czasach miał znaczący wpływ na doktrynę tej organizacji. Podobno dysponuje najbogatszą biblioteką bluźnierczych ksiąg i źródeł po tej stronie Jądra Galaktyki, i bynajmniej nie chodzi tu o książki autorstwa Kevina J. Andersona.

Tajemniczy ten osobnik trzyma pieczę nad naszym skarbcem wiedzy technicznej i historycznej (bo przecież nie nad tajną kryptą pełną zagadkowych artefaktów i reliktów zebranych w zapomnianych, rozsianych po Galaktyce miejscach Mocy, prawda?) i pomaga nam rozwikłać najbardziej skomplikowane zagadki, na które odpowiedzi znaleźć można jedynie wertując zaginione kopie najbardziej bluźnierczych tekstów, jakie tylko widziało oko istoty rozumnej. A to wybrzuszenie pod jego szatą na wysokości pasa (z boku!) to chyba nie są klucze do kajuty...


Osobista broń: para mieczy świetlnych o srebrnobłękitnych ostrzach
Osobisty statek: zmodyfikowany Incom Hermies Królowa Alimor
Ulubiony kolor: mroczny

Pani Admirałowa Pani Admirałowa (C) Johnny

Najwięksi poeci Galaktyki usiłowali oddać piękno i inteligencję Pani Admirałowej w pieśniach, wierszach, holoobrazach oraz prozą i niewielu było w stanie asymptotycznie zbliżyć się do ideału, jaki reprezentuje. Próbowano również dociekać, skąd wzięła się na Sluis Van i jaką rolę pełni w życiu Pana Admirała - kilka próbek z tych dociekań zostało zachowanych dla potomności w dzienniku pokładowym Sluis Van. Tak czy inaczej, poza opisami technicznymi gungańskich łodzi podwodnych i pełnieniem roli muzy i natchnienia, Pani Admirałowa lubi chałwę oraz dba o porządek i ład (także moralny) na pokładach Stoczni. Zaś po godzinach... To już niech pozostanie naszą słodką tajemnicą.


Osobisty pojazd: gungańskie bongo
Osobisty statek: A-wing RZ-5
Ulubiona potrawa: chałwa
Ulubiona osoba: Pan Admirał

Platt Okeefe platynowa blondynka

Specjalistka od niezależnego transportu dóbr wszelakich, a równocześnie mentorka wielu pokoleń kosmicznych przemytników. Na Sluis służy zwykle radą lub komentarzem handlowym. Wie, co gdzie kupić, a gdzie sprzedać, żeby wyjść na swoje i nie dać się po drodze obić sługusom Huttów. A przynajmniej niezbyt mocno.


Osobisty statek: YT-1300 Last Chance

Raymond Hol'mess detektyw

Nasz etatowy detektyw, specjalista w odkrywaniu niespójności w zeznaniach lub w danych i w dochodzeniu ich przyczyny. Mistrz dedukcji, indukcji, logicznego wnioskowania i przeliczania stóp na metry i z powrotem.


Ulubiony statek: Aurorient Express

Trzynasta Kuzynka inkwizytorka w spiczastej czapce

Wygląda nietypowo w swojej spiczastej czapce z folii, ale jest wspaniałą specjalistką i zajadłą strażniczką nowego kanonu. Trzeba tylko dobrze wyczuć, kiedy uchylić się przed ostrzem jej miecza świetlnego.


Osobista broń: potrójny czerwony miecz świetlny z dwoma kołowrotkami, bajpasem i podwójnym tulupem
Osobisty statek: Gwiezdny Niszczyciel z superlaserem

Voren Na'al blond przystojniak

Znany i przystojny galaktyczny historyk, który nie boi się wertowania źródeł oraz prowadzenia własnych badań terenowych, w których wydatnie pomaga mu fakt, że jest przystojny. Chętnie podzieli się z każdym swoją wiedzą i doświadczeniem, sprawnie wskaże analogie historyczne i okrasi wykład ujmującym uśmiechem. Czy wspomnieliśmy już, że jest ponadto szalenie przystojny?

Zutton Matejko snivviański artysta

Snivviański artysta, który poza sztukami pięknymi interesuje się również designem i elementami utylitarnymi. Wyjaśni, co jak wygląda i dlaczego, a także czy mogłoby wyglądać inaczej i dlaczego tak lub nie. Wskaże inspiracje, którymi kierował się artysta. Pomoże zidentyfikować pochodzenie danej ilustracji, zweryfikować jej oryginalność, wskaże retusze i zmiany wprowadzone podczas konserwacji. Prywatnie wielki fan prac Mariusza Gandzla oraz Tomasza Jędruszka.

Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry