24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Masowiec (Bulk Freighter)

Masowiec. Autor i źródło obrazka: gra 'X-Wing Alliance' - LucasArts
Masowiec
(gra 'X-Wing Alliance' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Frachtowiec ten należy do najpopularniejszych w Galaktyce ciężkich statków transportowych. Już sam wygląd może dużo powiedzieć o jego osiągach: do czego może służyć coś, co wygląda jak dwa ogromne kontenery połączone wąską częścią silnikową, która jest równocześnie przedziałem dla załogi? Chyba tylko do przewożenia jak największej ilości towaru jak najtańszym kosztem.

Stumetrowej długości masowiec Phylon Freight oraz jego dłuższa o 20 metrów wersja produkowana przez Damorian Manufacturing spełnia te zadania zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki prostej konstrukcji jest on względnie tani w produkcji, prosty w obsłudze, wymaga niewielkiej załogi i mimo niskiej prędkości dysponuje olbrzymim zasięgiem. Jeśli weźmie się pod uwagę, że jednostka ta może przenosić ponad 100 000 ton ładunku, jej popularność przestaje dziwić.

Ten typ frachtowca używany jest praktycznie wszędzie, zarówno przez kompanie przewoźników, jak i do zaopatrzenia floty - chociaż w przypadku przechwycenia konwoju przez przeciwnika, załoga takiego masowca może się tylko modlić i czekać na odsiecz. Statki te ze względu na prostą konstrukcję i możliwość niemal dowolnej aranżacji przestrzeni ładowni były również czasem używane jako elementy stacji kosmicznych, czasem wręcz tworzono niewielkie platformy orbitalne wyłącznie z nich jako elementów konstrukcyjnych.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Autorzy gier spod znaku X-Winga często w ramach dowcipu nadawali tym statkom nazwy dające się czytać od końca - stąd na przykład Arreis, nazwany tak "na cześć" konkurencyjnej firmy Sierra, Esorp i Orcim od Microprose, a także Nigiro, Murtceps, Degathem, Diputs, Igaka (japoński lotniskowiec z czasów II wojny światowej, Akagi; jest też The Tone, który może odnosić się do japońskiego krążownika Tone), Libom, oraz, być może, Plee'h.

pełna nazwa: BFF-1 Bulk Freighter producent: Phylon Freight / Damorian Manufacturing Corporation
polska nazwa: Frachtowiec, masowiec typu BFF-1 w slangu: -
prędkość: 2 wytrzymałość: [233]
w atmosferze: ? km/h osłony: [100]
hipernapęd: 3 zwrotność: ?
uzbrojenie: długość: 121 m
rozpiętość:
załoga: 10
pasażerowie: -
ładowność: 110 000 t
cena (nowy): [1100000] kr
używany: 150 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • X-Wing
  • TIE Fighter
  • X-Wing Alliance
  • Beyond the Rim
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry