24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Koreliański prom gwiezdny (Corellian Star Shuttle)

Koreliański prom gwiezdny. Autor i źródło obrazka: starwars.com, LucasFilm
Koreliański prom gwiezdny
(starwars.com, LucasFilm)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Koreliański prom gwiezdny stworzony został w czasach Starej Republiki z myślą o przewozie pasażerów, którzy wysoko cenią sobie bezpieczeństwo. Z początku służył przede wszystkim biznesmenom, dyplomatom i innym funkcjonariuszom bogatszych rządów planetarnych i korporacji, jak również członkom Senatu Galaktycznego.

Sam najwyższy kanclerz posiadał dyspozycyjną jednostkę tego typu przeznaczoną tylko na jego potrzeby - Sheev Palpatine odwiedził na niej między innymi Naboo w roku 32 BBY. Z czasem jednak (oraz w miarę kurczenia się budżetów) coraz większa liczba notabli zaczęła przesiadać się na mniejsze koreliańskie "krążowniki" Consular, a promy gwiezdne stopniowo przekwalifikowywano na frachtowce lub jednostki do masowego transportu podróżnych. Podczas wojen klonów część tych jednostek była również wykorzystywana jako transportowce wojska.

Aby zapewnić pasażerom odpowiednie bezpieczeństwo (oraz, co nie mniej ważne - poczucie bezpieczeństwa), kadłub tego statku osłonięto ciężkimi płytami pancernymi niczym na korwecie czy innym okręcie liniowym. Z tego względu, inaczej niż na większości jednostek pasażerskich, prom nie posiada zbyt wielu iluminatorów pozwalających na obserwację świata zewnętrznego - każdy z nich bowiem byłby słabym punktem, podatnym na uszkodzenia czy ataki. Cała konstrukcja promu przypomina żółwia - jest zwarta, wszystkie żywotne systemy zabudowano wewnątrz pancernej skorupy, poza którą wystają jedynie trzy, również mocno opancerzone, gondole mieszczące silniki jonowe. Dodatkową ochronę zapewniają statkowi osłony energetyczne wysokiej mocy, których również nie powstydziłaby się jednostka liniowa.

Promy koreliańskie nominalnie mogą przewozić do 200 pasażerów, jednak za ich najlepszych lat w służbie dyplomatycznej na ich pokładach gościło dużo mniej osób, korzystając z obszernych kajut odpowiadających ich statusowi społecznemu. Dzięki dużej przestrzeni ładunkowej statek mógł też przewozić własne pojazdy naziemne, uniezależniając podróżujących od środków transportu dostarczonych przez gospodarzy. W miarę relegowania promów do coraz to bardziej przyziemnych zadań kajuty dzielono między większą liczbę mniej znaczących pasażerów, a ładownie zaczęto wykorzystywać do regularnego transportu towarów. W czasach rebelii jednostki te występowały już w zasadzie jedynie w charakterze bezpiecznych, opancerzonych frachtowców, a ich zwarta i niezbyt podatna na modyfikacje konstrukcja sprawiła, że nie doczekały się wielu wersji rozwojowych, czy też wariantów tworzonych indywidualnie, może za wyjątkiem jednostek dozbrojonych na potrzeby sił porządkowych podczas wojny nadprzestrzennej Starka.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

W Suns of Fortune pojawiło się stwierdzenie, jakoby to Consulary miały były być zastępowane promami CSS-1, ale póki co uznajemy to za pomyłkę przy pracy, biorąc pod uwagę fakt, że pozostałe źródła utrzymują co innego. Należy zauważyć, że CSS-1 brały udział w wojnie nadprzestrzennej Starka (44 BBY), a uzbrojone Consulary zaczęły święcić tryumfy w zasadzie dopiero w okresie wojen klonów.

Za drugi wypadek przy pracy uznajemy to, że w tymże źródle statek w nagłówku i w tekście ma oznaczenie fabryczne CSS-1, w tabelce z danymi pojawia się zaś CSS-8.

pełna nazwa: CSS-1 Corellian Star Shuttle producent: Stocznie koreliańskie
polska nazwa: Koreliański prom gwiezdny CSS-1 w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 300
w atmosferze: ? km/h osłony: 200
hipernapęd: 1.5 zwrotność: 0
uzbrojenie: długość: 80 m
rozpiętość:
załoga: 8
pasażerowie: 200
ładowność: 900 t
cena (nowy): 2 650 000 kr
używany: 325 000 kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (przed 44 BBY) galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Starships of the Galaxy
  • Complete Locations
  • Suns of Fortune
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry