24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Jacht typu Minstrel (Minstrel Space Yacht)

Jacht typu Minstrel. Autor i źródło obrazka: Star Wars CCG, Decipher
Jacht typu Minstrel
(Star Wars CCG, Decipher)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jacht kosmiczny typu Minstrel budowany przez firmę Ubrikkian wśród innych popularnych jednostek tej klasy wyróżnia się przede wszystkim swoimi rozmiarami. Podczas gdy większość jachtów wielkością odpowiada raczej lekkim frachtowcom, Minstrel plasuje się raczej w kategorii pełnowymiarowych frachtowców lub korwet, a koreliańską CR90 przewyższa długością o całe 10 metrów.

Przy tych rozmiarach łatwo można sobie wyobrazić, ile ciekawych rzeczy można zmieścić na pokładzie Minstrela. Podczas gdy na takim Starwindzie czy Horizonie przestrzeń jest dość ograniczona i trzeba mocno się starać, aby wygospodarować miejsce na porządny salon i przyzwoitych rozmiarów kajuty, produkt Ubrikkiana udostępnia wystarczająco dużo miejsca na kilka lub kilkanaście dużych sal, biura, gabinety, pokładowy basen, salę balową, hangar czy niemal dowolną ilość innych atrakcji. Bądź co bądź, 160 metrów to na powierzchni planety całkiem spory pałac czy duża rezydencja...

Z tego względu jachty typu Minstrel często pełnią rolę nie tyle wygodnych jednostek do prywatnych rozjazdów czy spotkań biznesowych, co ruchomych biur czy kwater głównych niewielkich korporacji lub... organizacji przemytniczych. Możliwość dowolnego zaaranżowania wnętrza czy wprowadzenia autorskich modyfikacji oraz dozbrojenia statku sprawia bowiem, że jego kupnem interesują się nie tylko użytkownicy działający po "tej" stronie prawa, ale i ci z szarej strefy lub zajmujący się procederem stricte nielegalnym. Minstrel szczególnie przypadł do gustu między innymi Huttom, którzy ze względu na swoją specyficzną mobilność potrzebują dużo więcej przestrzeni niż większość istot rozumnych, w szczególności tych humanoidalnych.

Statek Ubrikkiana poza dużymi rozmiarami charakteryzuje się przyzwoitą prędkością w przestrzeni zwykłej i w nadprzestrzeni (to dzięki zastosowaniu dwóch głównych silników N2 Ubrikkiana oraz wspierających je trzech T-40 z Kuat) oraz solidnym kadłubem - przynajmniej porównując go z jednostkami klasy lekkiej, bo w szranki z okrętami wojennymi raczej stawać nie powinien. Maszyna, mimo wykorzystania sześciu dodatkowych silników manewrowych umieszczonych na ruchomych wysięgnikach, nie jest specjalnie zwrotna. Duża moc generatorów sprawia za to, że celem zwiększenia możliwości obronnych można na Minstrelu zainstalować sporo uzbrojenia czy też całkiem przyzwoite generatory osłon. Dodatkowo pokładowy hangar jest w stanie pomieścić 6 myśliwców kosmicznych (zazwyczaj użytkownicy preferują Z-95 Headhuntery) oraz dwa promy, lekkie transportowce lub kanonierki.

Jednym z bardziej pouczających przykładów twórczego zaadaptowania jachtu typu Minstrel był Star Jewel (Gwiezdny Klejnot) Hutta Jabby. Statek posiadał na pokładzie salę tronową króla bandytów wyposażoną w kopułę zapewniającą spektakularne widoki, obszerne prywatne apartamenty Jabby z drugą, mniejszą kopułą obserwacyjną, a także kuchnię, zbrojownię, pokładowy warsztat do naprawy i modyfikacji droidów oraz kwatery dla gości, ochroniarzy i służby. Specjalną atrakcją był też pokładowy loszek stanowiący odpowiednik jaskini rankora z pałacu na Tatooine - Hutt trzymał w nim kilka smoków kell, które zwykł dokarmiać osobami, które w jakiś sposób mu się naraziły (co działało do momentu pochwycenia nad Nar Shaddaa Kyle'a Katarna, który bezlitośnie wymordował wszystkie te stworzenia). Ponadto cały statek wyposażony był w system telewizji przemysłowej, pozwalającej Jabbie podglądać i/lub podsłuchiwać gości i dzięki temu zyskiwać przewagę w negocjacjach lub po prostu dobrze się bawić. Star Jewel został też dozbrojony - za odsuwanymi klapami ukrywał sześć ciężkich turbolaserów, które teoretycznie dysponowały jedynie mocą dozwoloną jednostkom cywilnym, jednak w rzeczywistości podłączone były do głównego pokładowego generatora mocy i w rezultacie ich siła ognia plasowała się w rejonach dostępnych zazwyczaj jedynie większym okrętom. Jacht posiadał też silny emiter promienia ściągającego zdolny pochwycić nawet dość szybkie i mocne jednostki w rodzaju HWK-290 Kyle'a Katarna.

Inne znane jednostki typu Minstrel to Dragon Pearl (Smocza Perła) wuja/ciotki Jabby - Jillac(a) oraz Nal Hutta Jewel (Klejnot Nal Hutta) Hutta Ganisa.

pełna nazwa: Minstrel-class Space Yacht producent: Ubrikkian Industries
polska nazwa: Jacht kosmiczny typu Minstrel w slangu: ?
prędkość: 4 wytrzymałość: 200
w atmosferze: 800 km/h osłony: 100
hipernapęd: 2 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 6 baterii lekkich turbolaserów (ukryte wieżyczki) o mocy [450]
  • 6 średnich dział jonowych o mocy [300]
  • 1 emiter promienia ściągającego o mocy [300]
  • do 6 myśliwców
długość: 160 m
rozpiętość:
załoga: 37
pasażerowie: 75
ładowność: 90 t
cena (nowy): 1 750 000 kr
używany: 1 450 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Ilustrowany przewodnik po statkach, okrętach i pojazdach Gwiezdnych wojen
  • Instant Adventures: Heavy Lifting
  • Dark Forces
  • CCG
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • Lords of Nal Hutta
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry