24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

YKL-37R Nova (YKL-37R Nova Courier)

YKL-37R Nova. Autor i źródło obrazka: Galaxies, Lucasarts
YKL-37R Nova
(Galaxies, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Kiedy słaba sprzedaż średniego frachtowca Gallofree GR-75 zaczęła grozić bankructwem produkującej go firmy, decydenci podjęli próbę ratowania korporacji przez poszerzenie garnituru oferowanych statków. Ponieważ dużym powodzeniem na rynku cieszyły się wówczas lekkie frachtowce w rodzaju koreliańskiej serii YT, postawiono na jednostkę tej klasy. I tak właśnie powstał statek kurierski YKL-37R Nova...

Patrząc na GR-75, a szczególnie znając jego awaryjność, spodziewać by się można, że YKL-37R będzie nękany przez podobne problemy. Tymczasem nie jest to prawda - jednostka została zbudowana na podstawie porządnie przygotowanych planów i w nowo utworzonych na potrzeby tego procesu zakładach, dzięki czemu udało się "nie odziedziczyć" błędów konstrukcyjnych i inżynierskich znanych ze starszego brata Novy. Statek jest szybki, przyzwoicie zwrotny, niesamowicie wręcz dobrze jak na jednostkę tej klasy opancerzony i osłaniany, a na dodatek w standardzie dysponuje silnym uzbrojeniem pozwalającym nie tylko na odstraszanie piratów, ale i zwalczenie jednego czy dwóch myśliwców kosmicznych lub niedużej kanonierki. Dzięki podziałowi zadań między drugiego pilota i dwóch operatorów uzbrojenia pociski z wszystkich trzech wyrzutni mogą być odpalone równocześnie lub w szybkiej sekwencji, co daje YKL-37R możliwość wyprowadzenia jednego czy dwóch naprawdę silnych ciosów. Poza tym Nova dobrze się prowadzi, a doświadczenia z serii GR pozwoliły uczynić ją łatwą w naprawach i modyfikacji. Płaci za to tak naprawdę jedynie niezbyt dużą przestrzenią ładunkową oraz... ceną.

To właśnie cena, jeśli nie liczyć słabej opinii o Gallofree w związku z jej poprzednimi produktami, była jedną z głównych przyczyn niezbyt wielkiego zainteresowania tym statkiem kurierskim. Na dodatek po rynku krążyły już pogłoski o utracie przez producenta płynności finansowej i potencjalni odbiorcy zaczęli się obawiać, że kupią statek, a potem nie będą w stanie uzyskać dla niego serwisu i pakietów ulepszających, a nawet, że nie będzie gdzie kupić niezbędnych części zamiennych. Tymczasem Gallofree przeinwestowało, budując olbrzymie hale produkcyjne i spodziewając się znacznie większego popytu. Sprzedaż okazała się niezbyt duża, a koszty konwersji fabryk - znacząco większe, niż się spodziewano... Wszystko to jeszcze bardziej przyspieszyło proces upadku i tak borykającej się z dużymi trudnościami firmy.

W ramach postępowania upadłościowego dużą ilość YKL-37R Nova sprzedano na aukcjach likwidacyjnych, dzięki czemu wielu przemytnikom i niezależnym przewoźnikom udało się kupić te bardzo dla nich przydatne jednostki poniżej ceny fabrycznej; inne zaś statki zalegające w magazynach dołączono jako bonus do masowo kupowanych przez Sojusz Rebeliantów GR-75. Zanim to natomiast nastąpiło, głównymi klientami Gallofree jeśli chodzi o ten statek byli dyplomaci średniego szczebla, średniego znaczenia hersztowie grup przestępczych oraz inni "umiarkowanie bogaci" przedstawiciele rozmaitych zawodów, którzy potrzebowali dobrze uzbrojonego promu do prywatnych rozjazdów, a nie dysponowali gotówką konieczną do zakupu luksusowego jachtu kosmicznego.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Rebellion Era Campaign Guide podaje, że statek uzbrojony jest w trzy wyrzutnie rakiet. W bloku danych technicznych podręcznik ten podaje, że każda z trzech wyrzutni dysponuje dwunastoma rakietami, podczas gdy w tekście wyraźnie napisano, że każda ma w zapasie tylko parę rakiet. Fly Casual z kolei wymienia tylko dwie wyrzutnie, z zapasem 6 rakiet każda.

Wziąwszy pod uwagę wszystko wspomniane powyżej, w naszej metryczce technicznej podajemy trzy wyrzutnie, każda po 4 pociski, na ogólną sumę 12 rakiet.

Komentarz handlowy Platt Okeefe, niezależny przem... przewoźnik; Platt's Starport Guide

Według Fly Casual statek ten kosztuje 130 tysięcy kredytów. Trudno wyczuć, czy mają na myśli sztukę nową, czy używaną - a że z cenami kręcą od zawsze, to już dobrze wiemy...

pełna nazwa: YKL-37R Nova Courier producent: Gallofree Yards Incorporated
polska nazwa: Jednostka kurierska typu YKL-37R Nova w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 180
w atmosferze: 800 km/h osłony: 120
hipernapęd: 2 zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 2 podwójne działka laserowe (wieżyczki) o mocy 150
  • 3 wyrzutnie rakiet (po 4* pociski) o mocy 240
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 4 (w tym strzelcy: 2)
pasażerowie: 6
ładowność: 60 t
cena (nowy): 150 000 kr
używany: 45 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (ok. 1 BBY?)
Źródła:
  • Rebellion Era Campaign Guide
  • Galaxies
  • Fly Casual
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry