24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Transportowiec YG-4210 / YG-5000 (YG-4210 / YG-5000 Transport)

Transportowiec YG-4210 / YG-5000. Autor i źródło obrazka: Zbiory autora (wg Jeff Carlisle, SW Gamer 2, WotC)
Transportowiec YG-4210 / YG-5000
(Zbiory autora (wg Jeff Carlisle, SW Gamer 2, WotC))
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Spośród wszystkich serii "dwuliterowych" lekkich frachtowców koreliańskich, których najbardziej znanym przykładem jest model YT-1300, jedną z najstarszych jest linia YG. Pierwsze pochodzące z niej jednostki podróżowały przez Galaktykę już w pierwszych wiekach jej eksploracji - z reguły projektowane na zamówienie, służąc zarówno jako statki zwiadowcze i przecierające nowe szlaki, jak i zaopatrzeniowce oraz jednostki handlowe.

YG były pionierami modułowej konstrukcji wewnętrznej, dzięki której Corellian Engineering Corporation odniosła takie sukcesy na rynku podróży międzygwiezdnych i była w stanie utrzymać się w ścisłej czołówce projektantów statków kosmicznych przez dziesiątki tysięcy lat, mimo kolejnych drastycznych zmian społecznych i politycznych oraz pustoszących galaktykę konfliktów. Jednostki tej serii projektowano tak, aby były w stanie wytrzymać tysiąclecia, poddawały się łatwo kolejnym modyfikacjom i adaptacjom i były w stanie przetrwać wielu właścicieli. Produkcję ostatnich modeli z tej serii zamknięto na kilkaset lat przed upadkiem Starej Republiki, jednak niektóre statki dotrwały aż do galaktycznej wojny domowej czy nawet później.

Maszyny te nie były oczywiście w stanie przetrwać kilku tysięcy lat w swoim stanie oryginalnym, a nawet chociażby realnie do niego zbliżonym - stopniowo wymieniano w nich bowiem kolejne systemy na kompatybilne ze współczesną technologią i dostosowane do zmieniających się warunków; usuwano sprzęt przestarzały i instalowano nowszy, i tak na okrągło. Na przestrzeni wieków modyfikowano frachtowce YG z reguły tyle razy, że czasem trudno było dojść, czym w zasadzie miał być i jaką rolę pełnić miał oryginał. Znany jest chociażby przykład statku Aeon Ranger, który w czasach Imperium składał się z kadłuba głównego frachtowca YG-4210 i z modułu silnikowego nieco nowszego YG-5000. Po setkach, jeśli nie tysiącach mniejszych i większych modyfikacji składak ten był jednostką bardzo uniwersalną, przyzwoicie uzbrojoną, mocno opancerzoną i wyposażoną w niespodziankową rufową wyrzutnię rakiet z pojedynczym pociskiem do wykorzystania podczas ucieczki przed jakimś bliżej nieokreślonym, acz natrętnym przeciwnikiem. Ranger wyposażony był również w zaawansowane systemy wykrywania i choć nie imponował prędkością, dysponował wysoką zwrotnością i mógł służyć (a wręcz w swojej długiej historii wiele razy służył) jako wojskowa jednostka zwiadowcza, jako niewielki uzbrojony transportowiec czy też w roli jednostki dyspozycyjnej łowcy nagród. Jako statek pamiętający dawne czasy charakteryzował się zaś przestronnym i luksusowym wnętrzem, którego nie zeszpeciły nawet lata rozmaitych upgrade'ów i nadużywania jego kadłuba strukturalnego.

pełna nazwa: YG-4210 / YG-5000 Transport producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Transportowiec YG-4210 / YG-5000 (składak) w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 210
w atmosferze: ? km/h osłony: 60
hipernapęd: 3 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka blasterowe (sprzężone) o mocy 120
  • 2 lekkie działka jonowe (sprzężone, wieżyczka) o mocy ?
  • 1 wyrzutnia rakiet (1 pocisk) o mocy 270
długość: 26 m
rozpiętość:
załoga: 4
pasażerowie: 12
ładowność: 10 t
cena (nowy):
używany: 40 000 kr
w użyciu od / do: Stara Republika (przynajmniej kilkaset lat BBY) ?
Źródła:
  • Gamer 2: CEC: A Legacy of Starships
  • Enter the Unknown
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry