24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Tri-fighter (droid-myśliwiec) (Tri-fighter (droid))

Tri-fighter (droid-myśliwiec). Autor i źródło obrazka: Zemsta Sithów, Lucasfilm
Tri-fighter (droid-myśliwiec)
(Zemsta Sithów, Lucasfilm)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

W miarę wprowadzania przez Starą Republikę do służby nowych typów myśliwców, należące do Separatystów zwykłe droidy-sępy wniesione w posagu przez Federację Handlową powoli zaczęły stawać się przestarzałe. Nawet wielka przewaga liczebna nie była już w stanie pomóc im w starciu z Delta-7 Aethersprite pilotowanymi przez Jedi, okazało się też, że ciężkie i dobrze chronione myśliwce klonów także nie stanowią tak łatwego łupu, jak na przykład N-1 podczas konfliktu na Naboo. Prymitywne były też obwody sztucznej inteligencji droidów, co sprawiało, że praktycznie każdy żywy pilot był je w stanie przechytrzyć podczas walki kołowej. Dlatego dowództwo postanowiło zwrócić się do producentów Droidów Niszczycieli o nową jednostkę do walk w przestrzeni, tym razem do wykorzystania już nieco mniej masowo, ale nadal niemal wyłącznie przeciw siłom myśliwskim nieprzyjaciela.

W ten właśnie sposób powstał tri-fighter (nie mylić z późniejszym tri-fighterem - "łapsem", składakiem wykorzystywanym przez piratów w czasach po bitwie pod Endorem). Nowy droid jest zgodnie z tradycją niewielki, bezpilotowy, zwrotny (chociaż mniej od swojego poprzednika, "sępa") i szybki - co przydaje się szczególnie podczas walki z twardymi, ale dość powolnymi ARC-170. Ma też znacznie usprawnioną sztuczną inteligencję, a także zwiększony zasięg, dzięki zastosowaniu nowego, wysoko wydajnego reaktora.

Nazwa tri-fightera pochodzi od jego trójstronnej symetrii, zainspirowanej wyglądem czaszki prehistorycznego drapieżnika z Colla IV - trzy pylony z działkami laserowymi otaczają kulę centralną, a trzy zespoły niezależnych dysz napędzają ten myśliwiec i ułatwiają mu walkę kołową. Jako dodatek do uzbrojenia strzeleckiego, maszyna ta wyposażona jest też w wyrzutnię rakiet, z której odpalać zarówno zwykłe pociski, jak i rakiety-nosicieli insektoidów.

pełna nazwa: Tri-Fighter Droid producent: Colla Designs / Phlac-Arphocc Automata Industries
polska nazwa: Tri-myśliwiec w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1050 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 1 działo laserowe o mocy 150
  • 3 działka laserowe (sprzężone) o mocy 120
  • 1 wyrzutnia pocisków kierowanych (2-6 pocisków) o mocy 210
długość: 5.4 m
rozpiętość:
załoga: -
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): 40 000 kr
używany: 8 000 kr
w użyciu od / do: wojny klonów (20 BBY) wojny klonów
Źródła:
  • Complete Cross-Sections
  • Starships of the Galaxy II
  • Próba Jedi
  • Zemsta Sithów
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry