24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Pinook

Pinook. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Pinook
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Desperacja jest matką najprzeróżniejszych decyzji, a wśród nich może znaleźć się ta dotycząca zakupu Pinooka. Myśliwiec ten uważany jest powszechnie za jedną z najsłabszych maszyn bojowych w swojej klasie, plasując się w zasadzie na poziomie myśliwca TIE, a pod względem niektórych parametrów nawet poniżej niego. Jest to maszyna tak słaba, że często pojawiają się pytania o celowość jej zbudowania, a niektórzy twierdzą nawet, że myśliwiec tak fatalny można zrobić wyłącznie celowo. Wyjaśnienie jest jednak proste - firma Joraan Drive Systems nie miała nigdy dobrych układów z decydentami imperialnymi, w związku z czym nie otrzymała zgody na stworzenie jakiegokolwiek statku kosmicznego z segmentu jednostek bojowych. Pinook to więc kuriozum - myśliwiec, który oficjalnie nie jest myśliwcem. A skoro nie jest, to dotyczą go bardzo ścisłe ograniczenia dotyczące uzbrojenia, wyposażenia i parametrów lotu.

Pinook więc to lekka maszyna uzbrojona w dwa lekkie działka laserowe i będąca w stanie przewieźć dwie rakiety, które nieco wzmacniają jej siłę przebicia, jednak ilość ich sprawia, że jednostki tej nie można traktować poważnie nawet jako aspirującej do miana maszyny szturmowej. Słaba konstrukcja kadłuba wspomagana jest przez generator osłon, który ma znaczenie niewiele więcej niż symboliczne - chociaż oczywiście może odchylić czy pochłonąć pojedyncze wiązki niewielkiej mocy, które bez tego mogłyby spowodować nieodwracalne szkody na pokładzie Pinooka. Prędkość tej maszyny jest całkiem przyzwoita, zwrotność zresztą też, ale... tylko jeśli chodzi o ściganie się z frachtowcami. Na pokładzie znalazł się natomiast przyzwoity hipernapęd, zwiększając zasięg tej jednostki i pozwalając jej pełnić rolę zwiadowcy. Ogólnie rzecz biorąc, Joraan Drive Systems stworzyło więc w osobie Pinooka myśliwiec kosmiczny z dolnej półki, licząc, że kupnem zainteresują się ci, których nie stać na sprzęt cięższy i lepiej wyposażony.

I tak się w zasadzie stało. Dostępne na rynku cywilnym Pinooki kupowane są przede wszystkim w Zewnętrznych Rubieżach i trafiają najczęściej do sił obronnych naprawdę zdesperowanych korporacji, których nie stać ze względów finansowych lub politycznych na lepszy sprzęt, a także do sił obronnych niektórych planet - z reguły z braku możliwości dokonania zakupu czegoś lepszego, bądź też z oszczędności i próby pokazania laikom (czyt. większości społeczeństwa), że rząd robi coś np. w kwestii bezpieczeństwa szlaków handlowych. W Pinookach upodobały sobie również mniejsze lub początkujące grupy piratów, dla których sam fakt posiadania myśliwca jest nobilitujący i otwiera nowe horyzonty. Maszyna ta jest również czasem pierwszym, wymarzonym nabytkiem wielu aspirujących pilotów myśliwskich, którzy odkładają na nie lokalną walutę przez długie lata prac w polu i w zagrodzie.

Myśliwiec ten bywa również często używany jako maszyna treningowa, przed przekazaniem w ręce pilotów czegoś poważniejszego. Tak naprawdę jednak popyt na niego jest na tyle niewielki, że Joraan Drive Systems aby utrzymać się na powierzchni szybko podjęła inną działalność, wypuszczając myśliwiec Supa - tym razem już całkowicie potajemnie, na czarny rynek.

pełna nazwa: Pinook Starfighter producent: Joraan Drive Systems
polska nazwa: Myśliwiec Pinook w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 80
w atmosferze: 600 km/h osłony: 20
hipernapęd: 1.5 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 lekkie działka laserowe (sprzężone) o mocy 90
  • 2 pociski rakietowe o mocy 210
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.025 t
cena (nowy): 50 000 kr
używany: 25 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Rebellion Era Campaign Guide
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry