24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Super TIE/ln

Super TIE/ln. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Super TIE/ln
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Myśliwiec Super TIE/ln to ciekawe studium alternatywnej linii rozwoju najpopularniejszego myśliwca Imperium - TIE/ln. Powstał on w odciętym od reszty świata Laboratorium Otchłani, lepiej znanym z takich produktów jak Gwiazda Śmierci, Pogromca Światów czy Pogromca Słońc. W przeciwieństwie do tych jednostek, Super TIE/ln nie był jednak produktem zupełnie nowych technologii, a jedynie owocem wprowadzenia - często metodą prób i błędów - kilku ulepszeń i modyfikacji do posiadanych na stanie wytworów Sienar Fleet Systems.

Produkt ten rozpoczął życie jako owoc hobbystycznych zainteresowań niektórych spośród naukowców pracujących w Laboratorium. Wprawdzie pierwszych trzech egzemplarzy TIE które trafiły do rąk inżynierów-amatorów nigdy nie udało się na powrót zmontować, jednak kolejne próby okazały się na tyle satysfakcjonujące, że sprawująca pieczę nad ośrodkiem badań admirał Daala zarządziła przebudowę posiadanych myśliwców do nowo stworzonego standardu.

Podstawowe zmiany w Super TIE/ln to przede wszystkim wzmocnione silniki, które pozwalają mu osiągnąć o 10% większą prędkość w stosunku do podstawowego modelu, oraz zwiększona o blisko jedną trzecią zwrotność. Poza tym naukowcom udało się nieco poprawić celność uzbrojenia myśliwca. Wizualnie od wersji wyjściowej maszyna ta różni się jedynie nieco większym wylotem silnika jonowego.

W ciągu dekady izolacji Laboratorium, do standardu "super" przebudowano kilka eskadr TIE/ln. Parametrami lotu nie dorównywały one latającym już wówczas dość powszechnie po Galaktyce TIE Interceptorom, nie wolno jednak zapominać, że Daala nie dysponowała całym zespołem konstrukcyjnym i zapleczem SFS, a jedynie wprowadzała modyfikacje do już istniejącej maszyny. Wobec odcięcia od zewnętrznych dostaw technologii, Super TIE/ln były jej jedyną szansą na dotrzymanie kroku postępującej na zewnątrz ewolucji.

Głównym zadaniem tych myśliwców było przechwytywanie i identyfikowanie gości odwiedzających - celowo lub niechcący - obszar Otchłani i ich eskortowanie lub eliminacja. Pełniły tę rolę wytrwale aż do końca, aż zostały w większości rozbite przez siły Nowej Republiki podczas bitwy o Laboratorium w 11 roku po bitwie o Yavin.

pełna nazwa: Super TIE/ln producent: Sienar Fleet Systems / Laboratorium Otchłani
polska nazwa: Myśliwiec (typu) Super TIE/ln w slangu: eyeball - gała
prędkość: 11 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 1250 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: 26
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
długość: 6.3 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.055 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (po 1 ABY) Nowa Republika (ok. 12 ABY)
Źródła:
  • Jedi Academy Sourcebook
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry