24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Deathseed (Chir'daki)

Deathseed (Chir'daki). Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Deathseed (Chir'daki)
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Mało który rząd planetarny decyduje się wykorzystywać jako podstawowe jednostki swojej floty coś, na widok czego większość przeciwników będzie wybuchała śmiechem. Twi'lekowie nie posiadają rządu planetarnego, co ułatwia im korzystanie z maszyn nazwanych w ich języku Chir'daki.

Przez wiele lat Twi'lekowie nękani byli przez łowców niewolników i innych przestępców wywodzących się zarówno spośród ich własnej rasy, jak i z zewnątrz. Kiedy więc w końcu akceptujące i popierające taki stan rzeczy Imperium zaczęło chylić się ku upadkowi, poszczególne klany i miasta zaczęły stopniowo pracować nad uwolnieniem się spod wpływu prześladowców i uzyskaniem pełnej niezależności - także od "ochraniających" je piratów i tym podobnych szemranych typów. Aby być w stanie bronić swojej niezależności, Twi'lekowie potrzebowali maszyn zdolnych do walki z typowymi myśliwcami używanymi przez syndykaty przestępcze. Wobec braku możliwości zakupu czegoś standardowego, odpowiedzią na to zapotrzebowanie stały się składaki - ale składaki nie byle jakie.

Chir'daki (w języku galaktycznym Deathseed, czyli nasienie lub nosiciel śmierci) to myśliwce należące do gatunku bardzo nieprzyjemnych niespodzianek. Wyglądając jak pierwszy lepszy składak sklecony ze szczątków i resztek za pomocą sznurka, druta, śliny i tego wszystkiego, co akurat było pod ręką, większością osiągów dorównują tradycyjnym myśliwcom wojskowym. W przeciwieństwie do większości składaków, wśród których nawet w obrębie danego typu występują bardzo duże różnice między poszczególnymi egzmplarzami, Chir'daki budowane są według dokładnych i nie zmieniających się planów. Ich "techniczna" nazwa to TIE-B-wing-X-wing: pochodzący od maszyny typu TIE kadłub połączony jest z należącymi do X'a skrzydłami za pomocą ruchomego pierścienia pochodzącego jakby prosto z projektu B-winga. Układ ten pozwala na wykonywanie wielu nietypowych manewrów, a w walce wszystko, co zaskakuje przeciwnika, znacznie zwiększa szanse na wygraną.

Piloci myśliwscy stanowią wśród Twi'leków jedną z najbardziej poważanych kast, ze względu na swoje wysokie umiejętności cieszą się w społeczeństwie sławą wielkich wojowników. W większości przypadków jest to prawda - piloci Chir'daki mogą śmiało iść w zawody z regularnymi siłami obu walczących stron i wszystkich ważniejszych sił Galaktyki, co udowodnili walcząc na przykład u boku Wedge'a i Eskady Łotrów podczas wojny o bactę.

pełna nazwa: Twi'lek Chir'daki (Deathseed: TIE Fighter/B-wing/X-wing Ugly) producent: Twi'lekowie
polska nazwa: Chir'daki (składak) w slangu: -
prędkość: [8] wytrzymałość: [120]
w atmosferze: [1050] km/h osłony: [30]
hipernapęd: [1] zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy 180
długość: 9.5 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): 130 000 kr
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika
Źródła:
  • X-Wing: Krytos Trap
  • X-Wing: Bacta War
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry