24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Myśliwiec Zebra (Zebra Starfighter)

Myśliwiec Zebra. Autor i źródło obrazka: Pablo Hidalgo's SW Index
Myśliwiec Zebra
(Pablo Hidalgo's SW Index)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jeśli chodzi o wartość bojową i przeznaczenie, myśliwce Zebra są w zasadzie ogólnodostępnymi odpowiednikami TIE Fighterów. Cała maszyna została niejako obudowana wokół dwóch sprzężonych działek laserowych, co daje temu myśliwcowi imponujący stosunek siły ognia do masy. Konstrukcja kadłuba jest ultralekka i dość mało odporna, przypomina raczej rozwiązania stosowane w śmigaczach atmosferycznych. Zebra charakteryzuje się mało zachwycającą zwrotnością, a prędkością nie jest w stanie dorównać szybszym spośród myśliwców wojskowych, jednak dobrze sprawdza się przy atakowaniu słabo uzbrojonych i powolnych transportowców czy frachtowców oraz w walce ze starszymi kanonierkami czy myśliwcami. W późniejszym okresie pojawiły się wersje tego myśliwca wyposażone w ciężkie działka laserowe zamiast zwykłych, co zwiększyło jego siłę ognia o ok. 20%.

Zebry można kupić w dwóch wersjach - jedno- i dwumiejscowej, różniących się nieznacznie prędkością i ilością przenoszonego ładunku. Bardzo dużą zaletą jest ich niska cena i małe kłopoty z zakupem od wytwórcy, co czyni je bardzo popularnymi wśród prywatnych przedsiębiorców - tych działających zarówno z jednej, jak i z drugiej strony prawa. Myśliwce te używane są często przez grupy piratów, które stać na uzbrojenie się w coś więcej, niż tylko kilka starych transportowców i promów - jest dużo prawdopodobniejsze, że atakowany przez grupkę myśliwców i nie mogąc im praktycznie nic zrobić kapitan frachtowca zdecyduje się na opuszczenie flagi.

Zebry trafiły na rynek krótko po wojnach klonów i największą popularnością cieszyły się przez dwie pierwsze dekady istnienia Imperium - później pojawiły się dla nich sensowne ogólnodostępne alternatywy. Z maszyn tych korzystała między innymi grupa piratów grasująca w końcowym okresie galaktycznej wojny domowej w mgławicy Maelstrom, gang piracki z Isen zwany Demonami Próżni, a także siły obronne należącej do syndykatu Tenloss bazy Vergesso, zniszczonej przez Imperium krótko po bitwie o Yavin. W okresie poprzedzającym bitwę o Endor maszyny te wchodziły również w skład sił virgillańskich walczących z virgillańską arystokracją wspieraną przez Imperium - bazowały tam głównie na pokładach krążowników typu Quasar Fire.

Zmodyfikowane i uzbrojone dodatkowo w wyrzutnie żelu bio-plazmowego maszyny tego typu wchodziły również w skład floty Konfederacji Qektothańskiej z Przedmurza Kathol. Każdy myśliwiec typu Zebra uzbrojony był w trzy torpedy biożelowe, zachowujące się po trafieniu w cel jak napalm i mogące płonąć przez około minutę. Qektothański krążownik szturmowy był w stanie przenosić pięć maszyn tego typu.

Zebry pojawiły się też na polu bitwy o Kalarbę podczas wojny z Yuuzhan Vongami, 26 lat po bitwie o Yavin, co świadczy o długowieczności tego lekkiego i popularnego myśliwca.

pełna nazwa: Zebra Starfighter producent: Hyrotil Vehicle Works
polska nazwa: Myśliwiec typu Zebra w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 30
hipernapęd: - zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
długość: 12.3 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.065 t
cena (nowy): 80 000 kr
używany: 35 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Planets Collection
  • Riders of the Maelstrom
  • Kathol Rift
  • Truce at Bakura Sourcebook
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry