24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Pancernik typu Bellator (Bellator Dreadnought)

Pancernik typu Bellator. Autor i źródło obrazka: Ansel Hsiao
Pancernik typu Bellator
(Ansel Hsiao)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Stworzony w szczycie świetności Imperium pancernik typu Bellator (marketingowo znany również jako Gwiezdny Niszczyciel typu Bellator) to owoc rozbudowy przez Kuat Drive Yards linii okrętów zapoczątkowanej w ostatnim dwudziestoleciu Starej Republiki przez 8-kilometrowego Mandatora. Wybuch wojen klonów pozwolił producentowi na uwolnienie się spod ograniczeń Traktatu Ruusańskiego, jednak nawet w trakcie galaktycznej wojny domowej dla decydentów nie było najwyraźniej jasne, czy w przypadku projektowania kolejnych modeli superpancerników należałoby dalej podążać w kierunku zwiększania rozmiarów, siły ognia i opancerzenia, czy starać się stworzyć jednostki bardziej uniwersalne. KDY postanowiło więc "rozszczepić" linię rozwojową Mandatorów - kontynuując eskalację zbrojeń przy pomocy Mandatora III, ale równocześnie tworząc siedmiokilometrowego Bellatora.

Ten "kieszonkowy Mandator" został nazwany "szybkim pancernikiem" i rzeczywiście, w porównaniu z innymi okrętami podobnych rozmiarów jest szybki i względnie zwrotny. W jego projekcie zdecydowano się zachować charakterystyczny garbaty kształt jego poprzedników, jak również wystarczającą ilość uzbrojenia i pancerza, aby dysponował siłą bojową większą, niż największe krążowniki liniowe. Bellator może być wykorzystywany zarówno jako trzon większego, mobilnego zgrupowania bojowego, jak i do działań samodzielnych. Zdarza się również, że jednostki tego typu pełnią zadania defensywno-eskortowe w przypadku obiektów o największym znaczeniu, strategicznie kluczowych w skali galaktycznej.

Z tego właśnie względu Imperium włączyło pancerniki typu Bellator w skład floty stanowiącej kordon planety Byss podczas ofensywy odrodzonego Imperatora. Ze względu jednak na mniej stabilną niż się spodziewano sytuację polityczną w galaktyce, jak również na postawienie przez rebeliantów przede wszystkim na siły myśliwskie, okrętów tego typu nie zbudowano w ostatecznym rozrachunku zbyt wiele. Siały więc przerażenie tam, gdzie się pojawiły, ale pojawiały się gdziekolwiek bardzo rzadko - głównym krążownikiem Imperium pozostał Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial. Przynajmniej jeden z Bellatorów trafił natomiast w pewnym momencie w ręce sił Nowej Republiki, nie są jednak znane szczegóły tego wydarzenia.

Komentarz lingwistyczny C3PO

"Bellator" to po łacinie wojownik.

pełna nazwa: Bellator-class Star Destroyer / Dreadnought producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Gwiezdny Niszczyciel (pancernik) typu Bellator w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • ? baterii turbolaserów o mocy ?
długość: 7 200 m
rozpiętość:
załoga: ?
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Essential Guide to Warfare
  • Complete Cross-Sections
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry