24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik typu Bulwark (Bulwark Battlecruiser)

Krążownik typu Bulwark. Autor i źródło obrazka: gra 'Rebellion' - LucasArts
Krążownik typu Bulwark
(gra 'Rebellion' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Kiedy w 522 roku przed bitwą o Yavin stocznie leżącej w Głębokim Jądrze planety Foerost zostały sprywatyzowane i sprzedane Unii Technokratycznej, nikt w Republice nie spodziewał się, że za pół tysiąclecia może się to odbić silną, wręcz opancerzoną czkawką. Kiedy bowiem zwyczajowe tarcia między lojalistami a separatystami, podsycone machinacjami Dartha Sidiousa, zaczęły zmierzać w kierunku konfliktu zbrojnego, okazało się, że Republika niedaleko swoich centralnych planet posiada silną placówkę potencjalnego przeciwnika. Jeszcze w roku 22 BBY władze zezwoliły Unii na wzmocnienie wojskowej obsady stoczni o 40 tysięcy droidów bojowych, a już kilka miesięcy później, po wybuchu działań wojennych, w których Unia Technokratyczna stanęła po stronie Separatystów, musiały przeznaczyć część floty na zablokowanie stoczni celem odcięcia ich od linii zaopatrzeniowych Konferderacji - bo bezpośredni szturm mógłby okazać się zbyt kosztowny. Przez dwa lata trwały standardowe działania blokadowe, a tymczasem stoczniowcy na Foerost nie próżnowali. Prawdziwy szok spotkał republikańskich dowódców w roku 20 BBY, kiedy to okazało się, że Separatyści w tajemnicy stworzyli na Foerost potężną flotę nowego typu okrętów, będących w stanie zmieść niemal dowolny z republikańskich krążowników. Jednostki te ochrzczono mianem krążowników liniowych typu Bulwark.

Bulwarki to kilometrowej długości nieforemne góry pancerza, silnie uzbrojone i osłaniane, przystosowane przede wszystkim do walki z okrętami wroga oraz do prowadzenia bombardowań orbitalnych. Ich słabym punktem jest przede wszystkim elektronika pokładowa oraz systemy wykrywające - prawdopodobnie ze względu na braki w zaopatrzeniu i zastosowanie podsystemów cywilnych, lub też robionych "na kolanie", układy te są bardzo wybredne i pracują skutecznie jedynie w idealnych warunkach - a o takie trudno w sytuacjach bojowych. Okręty te są w stanie również przenosić myśliwce, które jednak w czasach wojen klonów nie stanowiły ich głównej siły uderzeniowej.

Flota Bulwark bez większego problemu przerwała blokadę Foerost i zaczęła siać spustoszenie w Światach Jądra - zupełnie nie przygotowanych do obrony przed pochodzącym z wewnątrz ich perymetru obronnego zagrożeniem. Siły Republiki nie były w stanie wycofać z frontu odpowiedniej liczby ciężkich okrętów, aby przeciwstawić się temu nowemu zagrożeniu, i jedynie chroniły kluczowe obszary przy pomocy starszych krążowników liniowych w rodzaju Procuratorów i Praetorów - niezdolnych do przejścia do kontrofensywy ze względu m.in. na ograniczenia konstrukcyjne wynikające z reform ruusańskich, które uczyniły z nich "pancerniki obrony wybrzeża".

W końcu w desperacji podjęto decyzję o przyspieszeniu o pół roku wdrożenia do służby Gwiezdnych Niszczycieli typu Victory. Złożona z tych okrętów Flota Zwycięstwa, dowodzona przez Jana Dodonnę i Terrinalda Screeda, ruszyła w pościg i po kilku bitwach doprowadziła do decydującego starcia nad Anaxes. W wyniku skutecznego manewru sił republikańskich wraz ze swoim okrętem flagowym zginął tam dowodzący Flotą Bulwark sullustański komandor Dua Ningo, większość Bulwarków została natomiast zniszczona lub ciężko uszkodzona.

Zagrożenie ze strony Separatystów minęło, a lojaliści uzyskali kontrolę nad Jądrem. Większość Bulwarków Mk.I i Mk.II została zneutralizowana, nie był to jednak koniec historii tych krążowników. Kiedy tworzący się Sojusz Rebeliantów poszukiwał dla swojej floty dowolnych, jakichkolwiek okrętów, pojawił się pomysł zaadaptowania do ponownego użycia w linii tych nieco już przestarzałych jednostek z czasu wojen klonów. Chociaż standardami odbiegały one już od najnowszych krążowników Imperium, Sojusz zdecydował się - po wprowadzeniu koniecznych przeróbek i modyfikacji - wprowadzić pewną liczbę starych Bulwarków do służby. Dzięki taktyce rebeliantów polegającej przede wszystkim na wykorzystaniu myśliwców i kanonierek, krążowniki te mogły spokojnie pełnić rolę jednostek dowodzenia w samodzielnych zgrupowaniach floty.

Po bitwie pod Endorem Bulwarki te nadal służyły w siłach Nowej Republiki (jeden ze zmodyfikowanych Mk.I wziął udział w bitwie o Mindor), pojawiły się również plany gruntownego przebudowania ich i uczynienia z nich trzonu floty Nowej Republiki. Podobnie jak w przypadku innych programów zbrojeniowych tej epoki, idea ta jednak rozwijała się powoli i z wieloma przeszkodami. W końcu kolejny model Bulwarka - mierzący dwa i pół kilometra Mk.III - zaczął stopniowo pojawiać się na scenie. Budowany mniej więcej równolegle z Gwiezdnym Niszczycielem typu Republic zdążył upowszechnić się w samą porę, aby wziąć udział w wojnie z Yuuzhan Vongami.

pełna nazwa: Bulwark Battlecruiser producent: TransGalMeg
polska nazwa: Krążownik liniowy typu Bulwark w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ? (? zapasu)
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • ? baterii turbolaserów o mocy ?
  • ? dywizjonów myśliwców
długość: 1 000 m
rozpiętość:
załoga: ?
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojny klonów galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • New Essential Chronology
  • Essential Guide to Warfare
  • Luke Skywalker and the Shadows of Mindor
  • Rebellion (gra)
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry