24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Korweta celna (Customs Corvette)

Korweta celna. Autor i źródło obrazka: sourcebook WEG
Korweta celna
(sourcebook WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Producenci niszczyciela typu Victory znowu w akcji. Tym razem zamównienie wystawiła nie Flota, ale Imperialne Służby Celne, oczekując szybkiego statku patrolowego, przeznaczonego do patroli celnych i, w niektórych sytuacjach, do działań dozorowych. Korweta celna zbudowana przez Rendili to właśnie taka jednostka - szybka, duża i uzbrojona odpowiednio, aby wyegzekwować wypełnianie przepisów na osobnikach, którym może się to nie podobać. Okręt standardowo przewozi dwudziestoosobowy oddział żołnierzy plus kilku urzędników, a zajmuje się głównie patrolowaniem systemów planetarnych o dużym natężeniu drobnego ruchu handlowego.

Dzięki wysokiej prędkości i bardzo sprawnym systemom wykrywania, korwety celne stały się istnym postrachem wszelkiej maści przemytników i innych "niezależnych handlarzy" pozostających zazwyczaj na bakier z prawem. Nie cieszą się też specjalną estymą wśród handlarzy działających w ramach prawa - nikt nie lubi być zatrzymywany i przeszukiwany, a niektórzy kapitanowie Służb Celnych potrafią być bardzo uciążliwi i bezlitośnie egzekwować wypełnianie nawet najdrobniejszych biurokratycznych przepisów.

Można by powiedzieć, że jak na okręt prawie dwustumetrowej wielkości uzbrojenie tej rodziny korwet Rendili jest nieco zbyt ubogie, jednak w warunkach, których jednostki te zwykle działają, wystarcza ono aż nadto. Korweta jest morderczym przeciwnikiem dla większości frachtowców, dobrze radzi sobie też z "przywoływaniem do porządku" starszych typów myśliwców - szczególnie z rodzaju tych, jakimi zazwyczaj latają najemnicy i piraci. Ogólnie korwety celne okazały się strzałem w dziesiątkę i z nawiązką spełniły pokładane w nich nadzieje - stając się przy okazji obiektem zazdrości i specjalnej uwagi Floty, gdyż niektórzy decydenci zaczęli przebąkiwać o odejściu od standardowej taktyki użycia chmar myśliwców TIE na rzecz lekkich, szybkich i zdolnych do wchodzenia w nadprzestrzeń patrolowców.

Korweta ta jest sprzedawana przez Rendili wyłącznie Imperialnym Służbom Celnym i stanowi trzon ich sił kosmicznych. Praktycznie w każdym zamieszkanym układzie planetarnym można się spodziewać przynajmniej jednej jednostki tego typu, a ulubionym terenem ich żerowania są strefy skoków nadprzestrzennych, gdzie można szybko wykryć i przyłapać przewoźników podejrzanych o naruszanie przepisów celnych.

pełna nazwa: Imperial Customs Vessel - Rendili Light Corvette producent: Rendili StarDrive
polska nazwa: Korweta celna w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 160
w atmosferze: 1050 km/h osłony: 90
hipernapęd: 2 zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 6 podwójnych turbolaserów (wieżyczki) o mocy 120
długość: 180 m
rozpiętość:
załoga: 58 (w tym strzelcy: 6)
pasażerowie: 20
ładowność: 500 t
cena (nowy): 6 000 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Galaxy Guide 6: Tramp Freighters
  • Pirates and Privateers
  • Starships of the Galaxy II
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry