24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Niszczyciel typu Recusant (Recusant destroyer)

Niszczyciel typu Recusant. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Niszczyciel typu Recusant
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Podobny w filozofii budowy do fregaty typu Munificent, używany przez Gildię Kupiecką niszczyciel typu Recusant (Oporny) to okręt zaprojektowany pierwotnie przez Kalamarian, jednak w okresie niepokojów podczas schyłku Starej Republiki jego plany zostały wykradzione przez quarreńskich separatystów i po modyfikacjach wykorzystane na potrzeby powstającej floty Konfederacji.

Podobnie jak inne jednostki budowane w tym czasie przez Hoersch-Kessel Drive na potrzeby Separatystów, Recusant jest w znacznej mierze zautomatyzowany - jego żywa załoga służy przede wszystkim do przeprowadzania napraw, nie ma natomiast większego wpływu na decyzje podejmowane przez centralny system sterowania tej jednostki. Podobnie jak Munificent, Recusant jest wyposażony w silne uzbrojenie artyleryjskie ciężkiego kalibru, posiada jednak również ogromną ilość działek przeciwlotniczych. W istocie mógłby więc pełnić również funkcję podobną do roli koreliańskich kanonierek DP20 czy fregat typu Lancer, gdyby nie odwieczny problem broni automatycznej z zestrzeliwaniem myśliwców pilotowanych przez żywe osoby, często kierujące się instynktem w równym stopniu co logiką i schematami.

Zgodnie z doktryną separatystów, Recusant był przystosowany do przewożenia na pokładzie dużej ilości droidów bojowych - do 3 tysięcy z nich mogło być aktywowanych i wykorzystanych na pokładzie jednostki, na przykład w celu odparcia abordażu. Okręt mógł też dawać schronienie myśliwcom typu Vulture - nie posiadał wprawdzie hangarów (tylko niektóre egzemplarze tych okrętów były zmodyfikowane tak, aby dysponować niewielkim wewnętrznym lądowiskiem, z reguły wszelka komunikacja odbywała się za pomocą rękawów dokujących), mógł jednak wpuścić je pod osłonę swoich tarcz i charakterystycznych wygiętych płyt kadłuba zewnętrznego. W podobny sposób w miarę potrzeby mógł również przewozić jednostki desantowe, na przykład barki C-9979.

Okręty te były masowo produkowane przez stocznie Separatystów i stanowiły znaczącą część ich sił kosmicznych. Z początku wysyłano je głównie w charakterze korsarzy przeciw zapleczu i szlakom handlowym oraz zaopatrzeniowym przeciwnika, zazwyczaj w autonomicznych grupach po kilka Recusantów, później zaś zaczęły wchodzić w skład większych zgrupowań floty i brać regularny udział w walkach flot liniowych. Jeden z okrętów tego typu pełnił nawet przez pewien czas rolę jednostki flagowej generała Grievousa.

Do głównych zalet Recusanta należy duży zasięg jego dziobowych turbolaserów, pozwalający mu na zagrożenie wrogim jednostkom jeszcze zanim one same osiągną zasięg skutecznego ognia - a w tym czasie lekka broń pokładowa i własne myśliwce niszczyciela są w stanie zapewniać mu ochronę przed mniejszymi i szybszymi statkami wroga. Drugą zaletą był fakt, że Gildia Kupiecka dostarczyła Unii Technokratycznej dość materiałów, aby zbudować dziesiątki tysięcy tych okrętów, dzięki czemu można było wysyłać je do walki grupami, które dysponowały siłą ognia wystarczającą, aby zagrozić nawet nominalnie znacznie silniejszym okrętom Republiki. Szacunki taktyczne wskazywały, że cztery do sześciu okrętów tego typu powinny być w stanie rozprawić się z Gwiezdnym Niszczycielem typu Venator lub Victory.

Siłom Republiki sprzyjały natomiast w walce z Recusantami dwa fakty: po pierwsze, niewielki rozsądek komputerów pokładowych niszczycieli, które miały tendencję do koncentrowania ognia na jednym, wybranym przeciwniku i ignorowania działań jakichkolwiek innych wrogów. Dzięki temu można było wystawić im "na wabia" najsilniej opancerzoną jednostkę, a resztę sił wykorzystać bądź to do zniszczenia samych niszczycieli, bądź też do ataku na cel, którego miały bronić. Po drugie, mimo nominalnie silnego kadłuba, po utracie osłon Recusant jest bardzo wrażliwy na precyzyjny ogień mogący zniszczyć krytyczne wiązania jego ażurowej konstrukcji i doprowadzić do rozpadu strukturalnego całego niszczyciela.

Po zakończeniu wojen klonów nie wszystkie niszczyciele uległy zniszczeniu. Pół tuzina tych maszyn trafiło w ręce władz Sektora Korporacyjnego, a przynajmniej jeden znalazł się w posiadaniu Sojuszu Rebeliantów, który poddał go daleko idącym modyfikacjom, pozwalającym na obsadzenie go organiczną załogą i zapewnienie jej podstawowego poziomu wygody.

Warto też zauważyć, że Recusant to jedna z niewielu jednostek oficjalnie sklasyfikowanych jako niszczyciel.

pełna nazwa: Recusant-class Light Destroyer producent: Hoersch-Kessel Drive, Inc.
polska nazwa: Niszczyciel typu Recusant w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 433
w atmosferze: osłony: 300
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 1 ciężki turbolaser (dziób) o mocy 750
  • 10 ciężkich turbolaserów o mocy 525
  • 5 turbolaserów o mocy 150
  • 12 podwójnych lekkich działek laserowych o mocy 120
  • 60 lekkich działek laserowych o mocy 60
długość: 1 187 m
rozpiętość:
załoga: 300
pasażerowie: 40 000 droidów bojowych
ładowność: 10 000 t
cena (nowy): 61 000 000 kr
używany:
w użyciu od / do: tuż przed wojnami klonów (ok. 21 BBY)
Źródła:
  • Starships of the Galaxy II
  • Clone Wars (serial)
  • Complete Cross-Sections
  • Clone Wars Incredible Vehicles
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry