24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik typu Vindicator (Vindicator Cruiser)

Krążownik typu Vindicator. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Krążownik typu Vindicator
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Okręt ten został zaprojektowany przez Sienar Fleet Systems jako lżejszy odpowiednik Gwiezdnych Niszczycieli typu Victory oraz Imperial, mający zastąpić w linii przestarzałe krążowniki typu Dreadnaught produkcji Rendili. Pamiętany jest jednak głównie jako jednostka, na podstawie której stworzono siewcę grozy wśród przemytników - krążownik przechwytujący typu Immobilizer.

Vindicator został wyposażony w zróżnicowane uzbrojenie, mające umożliwić mu walkę zarówno z większymi, jak i mniejszymi jednostkami wroga - dysponuje turbolaserami, działkami laserowymi oraz lekkimi działkami jonowymi i emiterami promienia ściągającego. Dodatkowo może przenosić na pokładzie do 6 eskadr myśliwców typu TIE, co czyni go dość skutecznym lotniskowcem.

Vindicatory są przystosowane do działań samodzielnych, a standardowo wysyłano je tam, gdzie potrzeba było wsparcia cięższego okrętu, a dowództwo nie dysponowało lub nie mogło skorzystać z Gwiezdnego Niszczyciela - z tego względu niektórzy uważali dowództwo tej jednostki za bardziej przydatne w karierze niż wielkiego, statecznego ISD, który często pełnił funkcje reprezentacyjne zamiast brać udział w prawdziwej akcji. Wkrótce jednak potrzeba posiadania krążowników przechwytujących okazała się na tyle duża, że podjęto decyzję o wstrzymaniu wytwarzania tych okrętów na rzecz Immobilizerów. Vindicatory będące w budowie także ukończono jako interdyktory, przekonstruowano do tego standardu także większość z już istniejących i pozostających w służbie jednostek. Ocalały niemal wyłącznie te krążowniki, które trafiły do sił planetarnych lub w ręce Rebelii czy piratów. Decyzja ta przyczyniła się między innymi do stworzenia jakiś czas później krążownika uderzeniowego, który zapełnił niszę zwolnioną przez Vindicatory.

Za chichot historii można uznać to, że po śmierci Imperatora pod Endorem Sprzysiężenie Pięciu Gwiazd podjęło prace nad przebudową posiadanych przez siebie Immobilizerów na zwykłe krążowniki, tworząc Enforcery - które jednak nie sprawowały się w bitwach tak dobrze, jak ich dziadkowie. Sojusz Rebeliantów natomiast przez długie lata korzystał z niezmodyfikowanego Vindicatora Savrip, po przejęciu przez rebelianckich komandosów przemianowanego na Molatora i wykorzystywanego w misjach dyplomatycznych w Zewnętrznych Rubieżach.

Komentarz lingwistyczny C3PO

"Vindicator" to po łacinie mściciel, oswobodziciel, obrońca.

pełna nazwa: SFS Vindicator Heavy Cruiser producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Krążownik typu Vindicator w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 600
w atmosferze: osłony: 300
hipernapęd: 2 zwrotność: [6]
uzbrojenie:
  • 25 lekkich turbolaserów o mocy 300
  • 20 poczwórnych lekkich turbolaserów o mocy 300
  • 10 lekkich działek laserowych o mocy 120
  • 20 lekkich działek jonowych o mocy 90
  • 3 emitery promienia ściągającego o mocy 300
  • 2-6 dywizjonów myśliwców
długość: 600 m
rozpiętość:
załoga: 2 642 (w tym strzelcy: 91)
pasażerowie: 400
ładowność: 8 000 t
cena (nowy): 43 000 000 kr
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Starships of the Galaxy
  • Age of Rebellion - Beta
  • Age of Rebellion
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry