24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Golan I (Golan I Space Defense Station)

Golan I. Autor i źródło obrazka: gra 'X-Wing Alliance' - LucasArts
Golan I
(gra 'X-Wing Alliance' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jeżeli ktoś mówi o orbitalnych stacjach obronnych, to niemal automatycznie na myśl przychodzą potężne platformy bojowe produkowane przez Golan Arms. Budowane w trzech odmianach, szybko stały się one standardem, jeśli chodzi o zapewnianie bezpieczeństwa planecie oraz jej instalacjom orbitalnym.

Na pełne tarcze orbitalne stać tylko najbogatsze planety. Tym mniej zamożnym pozostaje przede wszystkim 'obrona aktywna', czyli próba przechwycenia atakujących jednostek w powietrzu, tudzież uniemożliwienie przeprowadzenia bombardowania orbitalnego. Co więcej, osłony są wprawdzie w stanie zapewnić nietykalność (czasami względną) planecie i umieszczonym na jej powierzchni budowlom, ośrodkom przemysłowym, miastom itp, nie obronią jednak stoczni orbitalnych, stacji przeładunkowych czy innych ważnych obiektów, których z oczywistych względów nie można umieścić w obrębie tarcz, a jedynie w przestrzeni kosmicznej. Pojawia się konieczność stworzenia zewnętrznej linii obrony, sieci fortów, które mogłyby chronić instalacje orbitalne przed atakiem nieprzyjaciela, a w przypadku planety posiadającej tarcze - dać obrońcom czas na ich uaktywnienie.

Najpopularniejszą, a za razem najtańszą z rodziny Golan jest zbliżona rozmiarami do ciężkiego krążownika lub Gwiezdnego Niszczyciela stacja SpaceGun I. Powstała ona jeszcze w czasach wojen klonów i głównym celem jej wprowadzenia było odciążenie jednostek floty od konieczności obrony baz, planet czy stacji kosmicznych i umożliwienie im tego, do czego zostały przeznaczone - czyli prowadzenia wojny manewrowej. W miarę upływu czasu większość kluczowych obiektów o znaczeniu militarnym dorobiła się stacji lepszych, niż Golan I (często po prostu Golan II lub Golan III), a te zdemontowano i przeniesiono do obrony cywilnych stoczni kosmicznych, portów przeładunkowych, pomniejszych baz wojskowych i innych pobocznych instalacji wartych stałej ochrony. Część obiektów przejęła natomiast Imperialna Służba Celna, wykorzystując je jako bazy regionalne i centra koordynacji działań większych sił rozproszonych na dużych obszarach.

Platforma tego typu jest w stanie bez większych problemów odpierać ataki piratów i innych bandytów, często nawet sama jej obecność może sprawić, że ewentualni napastnicy będą woleli poszukać innego, łatwiejszego celu. Golany I wykorzystywane są też przez te kolonie, które nie mogą sobie pozwolić na postawienie tarcz planetarnych, a potrzebują obrony przed rajdami piratów i/lub lokalnych watażków. W pojedynkę stacje Golan I stanowią skuteczną ochronę przed korwetami czy lekkimi fregatami, a w połączeniu z artylerią powierzchnia-przestrzeń i odpowiednią flotą obronną stacje tego typu mogą stworzyć skuteczny system obronny nie do pokonania nawet przez przeważającego liczebnie przeciwnika.

pełna nazwa: Golan I 'Space Gun' Space Defense Station producent: Golan Arms
polska nazwa: Bojowa stacja/platforma kosmiczna Golan I w slangu: -
prędkość: - wytrzymałość: 400
w atmosferze: osłony: 200
hipernapęd: - zwrotność: -
uzbrojenie:
  • 28 baterii turbolaserów o mocy 350
  • 5 wyrzutni torped protonowych o mocy 525
  • 6 emiterów promienia ściągającego o mocy 300
długość: 1 231 m
rozpiętość:
załoga: 325 (w tym strzelcy: 112)
pasażerowie: 10 000
ładowność: 5 000 t
cena (nowy): 26 191 000 kr
używany:
w użyciu od / do: wojny klonów
Źródła:
  • Thrawn Trilogy Sourcebook
  • Starships of the Galaxy
  • Fly Casual
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry