24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom tyderiański (Tyderian Shuttle)

Prom tyderiański. Autor i źródło obrazka: gra 'X-Wing' - LucasArts
Prom tyderiański
(gra 'X-Wing' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jednostka ta to produkowana przez Cygnus Spaceworks licencyjna wersja promu Lambda, nieco lepiej przystosowana do działań w warunkach bojowych. Wariant ten jest - paradoksalnie - trochę słabiej uzbrojony, ale dzięki usunięciu stanowisk ogniowych blasterów więcej mocy może być przekazywane do innych systemów statku, co zaowocowało kilkoma przydatnymi zmianami, między innymi zwiększeniem maksymalnej prędkości podświetlnej. Modyfikacje wyposażenia pozwoliły na wygospodarowanie większej ilości miejsca na ładunek lub pasażerów. Równocześnie zwiększono moc skierowanych do przodu działek laserowych Taim & Bak KX5 stanowiących główne uzbrojenie ofensywne tej jednostki; istnieje też możliwość dodatkowego zainstalowania na promie dwóch skierowanych ku przodowi wyrzutni rakiet - co jednak ze względów finansowych jest modyfikacją bardzo rzadko spotykaną. "Lambda tyderiańska" nie staje się przez to wprawdzie pełnowartościową kanonierką, ale modyfikacje takie pozwalają na poszerzenie obszaru użyteczności tych jednostek.

Poza wypełnianiem zadań do których wykorzystywało się "zwykłą" Lambdę, prom budowany przez Cygnusa może służyć jako eskorta większych jednostek handlowych czy pasażerskich, będąc w stanie skutecznie przeganiać lżejsze jednostki pirackie w rodzaju uzbrojonych patrolowców czy frachtowców, a nawet co starsze modele myśliwców gwiezdnych.

O ile podstawowa Lambda była wykorzystywana głównie przez Imperium i duże korporacje, o tyle jej zmodyfikowana wersja została przez Cygnusa udostępniona szerszemu gronu odbiorców i szybko zdobyła sobie konkretne, nawet jeśli nie oszałamiająco wielkie powodzenie. Po skoncentrowaniu się Sienara na budowie lekkich myśliwców spekulowano, że "bojowa" wersja promu będzie zdobywać coraz większą popularność także i we flocie imperialnej, jednak klasyczne Lambdy okazały się na tyle niezawodne, że nie pojawiła się konieczność przeprowadzenia jakichś większych uzupełnień ich stanu.

Co ciekawe, wersja promu Lambda przygotowana przez Cygnusa występuje również w wariancie zmodyfikowanym w ramach czegoś w rodzaju "deewolucji" - bywa bowiem również używana przez dygnitarzy jako statek dyspozycyjny do prywatnych przelotów między bazami czy statkami kosmicznymi. W takich przypadkach mamy zazwyczaj do czynienia z promem tyderiańskim w wersji luksusowej, mieszczącej zaledwie kilku pasażerów (czasem nawet tylko jednego lub dwóch), ale za to przewożącym ich w bardzo wygodnych warunkach.

pełna nazwa: T-4a Lambda-class Tyderian Shuttle producent: Cygnus Spaceworks
polska nazwa: Prom typu Lambda, imperialny, tyderiański w slangu: lamb
prędkość: 6 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 950 km/h osłony: 50
hipernapęd: 1 zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 2 podwójne działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
długość: 20 m
rozpiętość:
załoga: 4
pasażerowie: 14
ładowność: 100 t
cena (nowy): 255 000 kr
używany: 115 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • X-Wing
  • TIE Fighter
  • Stele Chronicles
  • X-Wing Alliance
  • Technical Journal vol. 2
  • Official Starships and Vehicles Collection 22
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry