24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom Eta (Eta Shuttle)

Prom Eta. Autor i źródło obrazka: Clone Wars (serial)
Prom Eta
(Clone Wars (serial))
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Prom typu Eta został stworzony przez Cygnus Spaceworks przede wszystkim na potrzeby dyplomatów, ambasadorów i rozmaitych przywódców politycznych Republiki Galaktycznej. Jest to jednostka niewielka i z tego względu zazwyczaj stosowana raczej do krótszych podróży, zbudowana jednak została przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i sprawdziła się wielokrotnie w niebezpiecznych sytuacjach podczas wojen klonów.

Prom dysponuje miejscem dla kilku pasażerów - w standardzie jest to sześć osób plus ich bagaż, wszelki niezbędny sprzęt oraz dwa składane, miniaturowe skutery repulsorowe marki Undicur, jednak po pozbyciu się nadmiarowego ładunku może być dostosowany do przewozu 10 osób. Do tego dochodzi dwóch etatowych członków załogi, sterujących jednostką z charakterystycznego kulistego kokpitu, zapewniającego pilotom wyśmienitą widoczność. Łatwo rozpoznawalnym elementem wyglądu Ety są również trzy płaty skrzydeł, dzięki którym przypomina ona zarówno współczesną sobie Thetę, jak i późniejsze jednostki z tej linii rozwojowej Cygnusa, przejętej później przez Sienara - przede wszystkim znany praktycznie wszystkim w czasach Imperium prom typu Lambda, a także eksperymentalną Deltę. Napęd zapewniają promowi dwa silniki jonowe CSW Mk.VIII Shrike Major dostrojone pod kątem wytrzymałości przy dłuższych podróżach.

Jeśli chodzi o skuteczność w walce, to prom Eta posiada trzy działka laserowe, jednak pod względem potencjału bojowego daleko mu do kanonierki. Poza zwrotnością, głównymi środkami jego obrony są silne osłony energetyczne oraz bateria urządzeń zakłócających utrudniających namierzenie i skuteczny ostrzał tego statku. Jego pasażerowie zazwyczaj mają nadzieję na to, że nie znajdą się w ogniu walki, a gdyby nawet coś takiego miało się przydarzyć, to że jednostce uda się uniknąć starcia i bezpiecznie dotrzeć do punktu przeznaczenia.

Promy typu Eta były powszechnie wykorzystywane w ostatnich dekadach istnienia Republiki przez służby senackie i korpus ambasadorów w misjach wymagających wygody i zwinności. Podczas wojen klonów statków tego typu poza dyplomatami często używali natomiast również Jedi, a bywało również, że służyły one do przewożenia niewielkich oddziałów wojska - w większości przypadków po prostu z braku innego, lepiej do tych zadań dostosowanego sprzętu. W późniejszym okresie, w związku z zakończeniem produkcji, popularność promów Eta spadała, a te, które nie zostały złomowane lub porzucone, były najczęściej wykorzystywane przez niewielkie firmy transportowe lub zespoły prowadzące badania nowych planet.

pełna nazwa: Eta-class Shuttle producent: Cygnus Spaceworks
polska nazwa: prom Eta w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 3 działka laserowe (sprzężone) o mocy ?
długość: 14.15 m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: 10
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: 100 000 kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Clone Wars Incredible Vehicles
  • Clone Wars (serial)
  • Endless Vigil
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry