24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Lichtuga typu Etti (Etti Lighter)

Lichtuga typu Etti. Autor i źródło obrazka: Marshall Andrews, Pirates and Privateers, West End Games
Lichtuga typu Etti
(Marshall Andrews, Pirates and Privateers, West End Games)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Lichtugi Etti to jedna z najczęściej spotykanych jednostek patrolowych sił Sektora Wspólnego, stanowiące w pewnym sensie ogniwo pośrednie między korwetami typu Marauder a myśliwcami IRD. Pierwotnie stworzone jako nieuzbrojone, średniej wielkości frachtowce z możliwością przewożenia pasażerów, po dozbrojeniu statki te okazały się zaskakująco skuteczne w zwalczaniu przemytników i innych nieprawomyślnych elementów działających na terenach podległych CSA.

Lichtuga Etti to jednostka dość powolna i mało zwrotna, co zawdzięcza swojej handlowej przeszłości. Stamtąd również wywodzi się jej niewielki zasięg - przeznaczona do lotów wewnątrzukładowych dysponuje zapasami na zaledwie trzy dni lotu, co eliminuje ją praktycznie z dalszych i dłuższych misji patrolowych, wymuszając niejako służbę w charakterze patrolu celnego i porządkowego w pobliżu baz planetarnych lub orbitalnych.

W ramach konwersji na statku tym zainstalowano - poświęcając część przestrzeni ładunkowej - dziesięć stanowisk standardowych poczwórnych działek laserowych przystosowanych do zwalczania celów wielkości myśliwców czy lekkich frachtowców, jak również silniejszą baterię generatorów energetycznych zapewniających temu uzbrojeniu stały dopływ mocy. Dodano również silny emiter promienia ściągającego, przydatny przy przechwytywaniu jednostek przemytników - szczególnie tych, które w przeciwnym razie mogłyby swobodnie umknąć dzięki przewadze prędkości. Ulepszono również systemy wykrywania, które ze zrozumiałych względów na frachtowcu nie należały do szczególnie czułych i precyzyjnych.

Lichtugi Etti wykorzystywane były do działań antyprzemytniczych, antypirackich i patrolowych przez siły bezpieczeństwa Sektora Korporacyjnego (w takim charakterze potykał się z nimi m.in. sam Han Solo) i sprawdziły się w tej roli na tyle dobrze, że również inne korporacje i organizmy państwowe zaczęły je włączać do swoich flot. Poza tym zapoczątkowały cały trend polegający na przerabianiu frachtowców i "pasażerów" na patrolowce przez instalowanie na nich uzbrojenia i rozmaitego innego dodatkowego wyposażenia - czasem ze skutkiem pozytywnym, a czasem nie. Z Etti korzystali też czasem piraci i inni przestępcy, jak na przykład grupa Venslasa Beli ze Światów Środka czy Bandyci Skandrei z Przedmurza Kathol, którzy dodatkowo wymienili na swoich jednostkach cztery gniazda laserów na cięższe turbolasery charakteryzujące się większą siłą perswazji w zetknięciu z dużymi frachtowcami czy patrolowcami.

pełna nazwa: CSA Etti Light Transport producent: Corporate Sector Authority
polska nazwa: Lichtuga CSA typu Etti w slangu:
prędkość: 4 wytrzymałość: 300
w atmosferze: 800 km/h osłony: 200
hipernapęd: 2 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 10 poczwórnych działek laserowych o mocy 150
  • 1 emiter promienia ściągającego (wieżyczka) o mocy 300
długość: 125 m
rozpiętość:
załoga: 38 (w tym strzelcy: 13)
pasażerowie: 15
ładowność: 400 t
cena (nowy): 425 000 kr
używany: 650 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Han Solo and the Corporate Sector Sourcebook
  • Pirates and Privateers
  • Han Solo na Krańcu Gwiazd
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry