24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Patrolowiec typu Firespray (Firespray Patrol Craft)

Patrolowiec typu Firespray. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Patrolowiec typu Firespray
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Firespray to jednostka ciesząca się sławą solidnego i odpornego patrolowca. Stworzono go jeszcze przed wybuchem wojen klonów, z przeznaczeniem na statek do prowadzenia działań policyjnych oraz transportu pojmanych przy tej okazji więźniów. Tak się jednak stało, że jeden z sześciu stworzonych przez Kuat Systems Engineering prototypów został porwany przez Jango Fetta (który wkrótce ochrzcił go Slave I), a pozostałe łowca nagród zniszczył podczas ucieczki. Wywołało to w zarządzie niejaką konfuzję, w wyniku której firma postanowiła plany pozostałych prototypów - z których każdy nieco różnił się od pozostałych - sprzedać niezależnym producentom. Wkrótce ten i ów zaczął produkować pojedyncze egzemplarze rozmaitych odmian Firespray-31 - opartych na odmiennych prototypach, więc czasem posiadających np. mocniejsze silniki kosztem siły osłon, czy też większą zwrotność dzięki zamocowaniu dodatkowych dysz manewrowych kosztem opancerzenia. Po nastaniu Imperium KSE postanowiło jednak odkurzyć projekt, w którego stworzenie włożono bądź co bądź trochę wysiłku, i już wkrótce ruszyło z seryjną produkcją na wielką skalę. Liczono, że uda się wypromować w ten sposób jeden, powszechny wariant Firespraya i w zasadzie w większości zamiar ten został zrealizowany.

Pierwszym, co rzuca się w oczy w przypadku tego patrolowca, to jego charakterystyczny kształt kadłuba i wynikający z niego sposób lotu. Jednostka ta do lądowania odwraca się bowiem głównymi silnikami do dołu. Aby pilot nie leżał w takiej sytuacji na plecach, kapsuła załogowa została umieszczona w obrotowym mocowaniu. To dość oryginalne rozwiązanie wymaga pewnego przystosowania się przez osobę pragnącą pilotować tę maszynę, w zamian pozwala jednak na szybkie starty z powierzchni planety: od razu pionowo w górę, w razie potrzeby - na pełnej mocy głównych silników (co nie jest jednak nigdy mile widziane przez lokalne władze i obrońców środowiska). Układ taki zapewnia też dobre pole widzenia z kabiny pilota (już podczas normalnego lotu) oraz dostarcza dużo powierzchni do zainstalowania ewentualnego dodatkowego uzbrojenia czy wyposażenia. Oczywiście za cenę zwiększenia powierzchni przekroju poprzecznego, a więc w rezultacie - uczynienia z Firespray'a bardziej dogodnego celu.

Patrolowiec Firespray posiada solidny kadłub, zdolny wytrzymać sporo trafień, a także seryjnie montowane osłony. Przyzwoite uzbrojenie daje mu przewagę ogniową nad wszelkimi uzbrojonymi frachtowcami i innymi średniego kalibru rozrabiaczami, jednostka jest też przygotowana do rozbudowy o dodatkowe komponenty w rodzaju działek czy wyrzutni rakiet.

Firespray-31 przeznaczony jest głównie do zadań patrolowych - ścigania przestępców, piratów i przemytników w obrębie danego systemu - posiada jednak hipernapęd na wypadek konieczności udania się nieco dalej. Prędkość podświetlna tej jednostki - pomimo, że większą część jego kadłuba zajmują silniki - nie jest zbyt imponująca, pozwala jednak na dościganie frachtowców i transportowców i rozprawianie się z nimi przy pomocy uzbrojenia pokładowego. Twardy kadłub jest w stanie chronić okręt i załogę przed ewentualnym kontratakiem jakiegoś lepiej uzbrojonego wroga, jednak każdy posiadacz tej jednostki musi pamiętać, że walce z nowocześniejszymi maszynami należącymi do sił zbrojnych patrolowiec KSE nie ma zbyt wielkich szans.

Duża ilość jednostek typu Firespray została przez Kuat Systems Engineering sprzedana Mandalorianom, którzy korzystali z nich - zazwyczaj po drodze wprowadzając dodatkowe modyfikacje - jeszcze w czasie wojny z Yuuzhan Vongami. Jednostka tego typu, Andrasta, trafiła też dzięki Emonowi Azzameenowi do hangaru rodziny kupieckiej Azzameenów, a sam Slave I przeszedł w ręce Boby Fetta, który uczynił z niego prawdopodobnie najsłynniejszy statek łowcy nagród w Galaktyce. Plany pięciu prototypów krążyły natomiast po Galaktyce przez wiele lat, wyceniane na ok. 12 tys. kredytów za kopię, czyniąc z Firespraya coś w rodzaju domeny publicznej.

Komentarz historyczny Voren Na'al jako Agent Tomek; SWRPG 2.1

Andraste była według Kasjusza Diona boginią wojny jednego z plemion celtyckich, w sam raz na patronkę kanonierki najbardziej wojowniczego z Azzameenów. Andrasta to również typ współczesnego francuskiego okrętu podwodnego.

pełna nazwa: KSE Firespray-31 Patrol Craft producent: Kuat Systems Engineering
polska nazwa: Patrolowiec typu Firespray {Fajersprej} w slangu: -
prędkość: 5 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 850 km/h osłony: 30
hipernapęd: 3 zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 2 podwójne działka blasterowe (wieżyczki) o mocy 120
długość: 21.5 m
rozpiętość:
załoga: 3 (w tym strzelcy: 2)
pasażerowie: 4
ładowność: 70 t
cena (nowy): 120 000 kr
używany: 45 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (prototyp ok. 32 BBY) wojna z Yuuzhan Vongami
Źródła:
  • Adventure Journal 9: ISB Intercepts
  • Pirates and Privateers
  • Starships of the Galaxy II
  • Clone Wars Incredible Vehicles
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry