24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Seloniański stożkostatek (Selonian Coneship)

Seloniański stożkostatek. Autor i źródło obrazka: Storn Cook, Cracken's Threat Dossier
Seloniański stożkostatek
(Storn Cook, Cracken's Threat Dossier)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Seloniański stożkostatek to egzotyczna konstrukcja wykorzystująca rozwiązania konstrukcyjne znane jeszcze w czasach pre-republikańskich, w epoce pionierskich lotów w kosmos. Oczywiście to, co dla jednych cywilizacji znane jest od tysięcy lat, dla innych często okazuje się techniką niemalże na pograniczu magii... W przypadku Selonian głównym czynnikiem nie było jednak pozostawanie poza terenami ucywilizowanymi (w końcu Korelia to jeden z najstarszych zamieszkałych światów, pretendujący do miana kolebki ludzkości), ale przede wszystkim wrodzony izolacjonizm tej rasy. Wskutek niego stożkostatki tworzone są przy użyciu amalgamatu rodzimych i importowanych technologii, oraz przede wszystkim rodzimej - dość prymitywnej jak na standardy galaktyczne w zakresie techniki kosmicznej - myśli technicznej.

Typowy stożkostatek ma kształ... stożka, o chemicznych silnikach zajmujących większość tej bryły geometrycznej począwszy od jej podstawy. Jednostka startuje i ląduje w pozycji pionowej, natomiast do lotu ustawia się poziomo, dzięki czemu główne silniki wykorzystywane są zarówno przy manewrach, jak i do uzyskania ciągu podczas podróży. Rozmiary statku seloniańskiego to z reguły 20 metrów wysokości oraz 20 metrów średnicy podstawy, aczkolwiek poszczególne egzemplarze mogą się tu dość znacznie różnić. Wskutek tego zróżnicowana jest też liczebność załogi i pasażerów, z reguły wynosząca jednego pilota oraz 2-4 dodatkowych członków załogi lub gości - podróżujących w niezbyt komfortowych warunkach ze względu na hałas czyniony przez dość prymitywny system napędu.

Kabina pilota mieści się w szczycie stożka, który dzięki wykorzystaniu transparistali jest niemal całkowicie przezroczysty i zapewnia pilotowi bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach - z wyjątkiem rufy, co może sprawiać pewne problemy przy lądowaniu. Oprzyrządowanie nawigacyjne jest znikome, a systemy wykrywania nie istnieją. Stożkostatki mają przez niewielkie pojęcie o jednostkach poruszających się wokół nich w przestrzeni kosmicznej i z tego względu mogą stanowić poważne zagrożenie dla regularnego ruchu międzyplanetarnego.

Statki seloniańskie nie są uzbrojone, nie posiadają też osłon energetycznych i w ogóle nie są przeznaczone do walki - stanowią po prostu prymitywny i bardzo zawodny, ale skuteczny środek transportu kosmicznego dla ich twórców.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Cracken's Threat Dossier (1997) podaje dane statku będącego w stanie przewieźć 2 pasażerów i tonę ładunku, podczas gdy według Coruscant and the Core Worlds (2003) stożkostatki mogą zabrać 4 pasażerów i 50 ton ładunku. Prędkości też się nie zgadzają (650 kontra 480 km/h w atmosferze). Ale to jeszcze nic. Według pierwszego z tych źródeł, Selonianie z gniazda Hunchuzuc stworzyli pierwsze jednostki tego typu dopiero w okresie niepokojów koreliańskich (czyli ok. 18 ABY lub krótko przed), drugie natomiast twierdzi, że podczas tego konfliktu statki te istniały już od kilkudziesięciu lat i dlatego były w kiepskim stanie. Chyba autorzy Coruscant and the Core Worlds czegoś nie doczytali lub uznali, że wiedzą lepiej...

Suns of Fortune (2013) w zasadzie powracają do danych od Crackena, również natomiast sugerują, że stożkostatki to relikt przeszłości.

pełna nazwa: Selonian Coneship producent: gniazdo Hunchuzuc
polska nazwa: Seloniański stożkostatek w slangu: -
prędkość: 5 wytrzymałość: 90
w atmosferze: 650 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: 18
uzbrojenie: długość: 20.5 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: 2
ładowność: 1 t
cena (nowy): ? kr
używany: 5 000 kr
w użyciu od / do: Nowa Republika (18 ABY)
Źródła:
  • Cracken's Threat Dossier
  • Coruscant and the Core Worlds
  • Zwycięstwo na Centerpoint
  • Suns of Fortune
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry