24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Kanonierka Teroch (Teroch Gunship)

Kanonierka Teroch. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide, WotC
Kanonierka Teroch
(KotOR Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Kanonierka typu Teroch (po mandaloriańsku "okrutny") to niewielka jednostka stosowana przede wszystkim do siania zamętu w liniach wroga oraz jako szybki uzbrojony transportowiec ogólnego zarachowania. Wykorzystywana była powszechnie podczas wojen mandaloriańskich, spędzając sen z oczu niejednemu republikańskiemu admirałowi czy dowódcy naziemnemu.

Teroch może zabrać na pokład do kilkunastu osób, co czyni go wymarzonym transportowcem dla niewielkich grup uderzeniowych oraz komandosów. Sprzyja temu również jego przystosowanie do lądowania w wielu warunkach terenowych oraz przyzwoita prędkość zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i w atmosferze. Do ładowni tej jednostki można zaś upchnąć około 8 ton ładunku, co pozwala drużynie wojska na zabranie całkiem pokaźnej ilości ciężkiego sprzętu. Teroch może być więc wykorzystany jako jednostka infiltracyjna z możliwością służenia za ruchomą bazę, jako lekki desantowiec do wykorzystania zarówno w małych, jak i w większych natarciach, a także w roli promu dla mobilnego oddziału saperów, medyków czy innej wyspecjalizowanej jednostki poruszającej się indywidualnie po polu bitwy czy większym teatrze działań. Terochy są również wykorzystywane jako jednostki dyspozycyjne oraz do przewożenia ważnych ładunków, pasażerów czy więźniów, jak na przykład pojmanych przez Mandalorian Jedi, których dostarczano tą drogą szalonemu naukowcowi - Demagolowi.

Teroch służy jednak nie tylko jako transportowiec. Choć mogło by się to wydawać zaskakujące, biorąc pod uwagę jego mało liczne uzbrojenie, jednostki te wykorzystywane były przez Mandalorian również jako kanonierki w starciach formacji floty. Grupa tych statków miała zazwyczaj za zadanie przedrzeć się przez linię wroga nie angażując się w walkę kołową czy jakąkolwiek dłuższą wymianę ognia, a następnie zaatakować ją od drugiej strony, wprowadzając zamieszanie w nieprzyjacielskiej formacji i zmuszając poszczególne okręty do walki na kilka frontów. Głównymi czynnikami zwiększającymi skuteczność Terochów była tu ich przyzwoita szybkość i zwrotność oraz fakt posiadania ograniczonego, ale dość silnego jednak uzbrojenia - ich działka laserowe były silniejsze, niż w wielu myśliwcach kosmicznych, a więc skoordynowany atak kilku kanonierek mógł być pewnym zagrożeniem nawet dla większych jednostek liniowych. No i nie można też zapominać, że Teroch mógł w każdej chwili okazać się jednostką wysłaną w celu dokonania abordażu...

pełna nazwa: Teroch-type Gunship producent: Mandalorianie
polska nazwa: Kanonierka klasy Teroch w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 110
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 50
hipernapęd: 2 zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 1 podwójne działko laserowe o mocy 180
długość: 18 m
rozpiętość:
załoga: 8 (w tym strzelcy: 1)
pasażerowie: 6
ładowność: 8 t
cena (nowy): 400 000 kr
używany: 200 000 kr
w użyciu od / do: wojny mandaloriańskie
Źródła:
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry