24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Pinasa (Warpod Pinnace)

Pinasa. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Pinasa
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Pinasy to lekkie jednostki bojowe szczególnie cenione przez piratów, którzy lubią używać statków małych, nie rzucających się w oczy i łatwych do serwisowania poza głównymi portami gwiezdnymi. Ta konkretnie pinasa nie przewozi zbyt wiele ładunku ani pasażerów, posiada za to inne zachęcające parametry, takie jak spore uzbrojenie, dobra zwrotność i niezła prędkość - jest więc wykorzystywana głównie jako "dubeltówka" zgrupowania pirackiego i jednostka abordażowa. W tej pierwszej roli ma za zadanie zapewniać wsparcie ogniowe w walce z myśliwcami lub opornym frachtowcem. Pomocne w tym jest charakterystyczne rozmieszczenie uzbrojenia na tym statku - działka w wieżyczkach mogą bądź operować niezależnie, bądź też być sprzężone, zablokowane w pozycji "do przodu" i obsługiwane przez pilota - jak w myśliwcu kosmicznym. Dobrze uzbrojona pinasa jest bardzo skutecznym środkiem zastraszania załogi przyszłego pryzu.

Drugie zastosowanie jednostek tego typu to przeprowadzanie szybkich misji abordażowych mających na celu przejęcie atakowanego statku i sterroryzowanie załogi. W tym celu pinasa może być wyposażona w tradycyjny palnik plazmowy oraz hermetyzowany korytarz do dokowania. O ile ze względu na małą liczebność oddziału abordażowego sposobu tego raczej nie wykorzystuje się przeciw celom o dużej ilości załogi (czy też należącym do wojska, piratów itp.), o tyle w przypadku zwykłego frachtowca wysadzony desant zwykle wystarcza aż nadto do przejęcia kontroli nad obiektem starań. Wtedy pozostaje już tylko dokowanie z większą jednostką piracką celem przeładunku wszelkich przydatnych towarów, lub też obsadzenie zdobyczy załogą pryzową i odesłanie do własnej bazy.

Bardziej legalni użytkownicy, szczególnie na obszarze Sektora Korporacyjnego, korzystają z pinas jako jednostek eskortowych dla okrętów i konwojów pozbawionych osłony myśliwców.

pełna nazwa: Ulig Abaha #2 Warpod Pinnace producent: Ulig Abaha Ltd.
polska nazwa: Pinasa w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 90
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 30
hipernapęd: - zwrotność: 25
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (wieżyczki) o mocy 150
  • 1 palnik plazmowy
długość: 20 m
rozpiętość:
załoga: 5 (w tym strzelcy: 4)
pasażerowie: 6
ładowność: 1 t
cena (nowy): ? kr
używany: 23 000 kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (przed 22 BBY)
Źródła:
  • Han Solo and the Corporate Sector Sourcebook
  • Pirates and Privateers
  • HoloNet News Vol. 531 49: Jedi Smash Iridium Pirates; 3 Knights Killed
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry