24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom Xi (Xi Shuttle)

Prom Xi. Autor i źródło obrazka: The Last Jedi Incredible Cross-Sections
Prom Xi
(The Last Jedi Incredible Cross-Sections)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Trójsilnikowy prom typu Xi to lekka jednostka sił Najwyższego Porządku wykorzystywana zarówno jako transportowiec pasażerski, jak i towarowy. Jego najczęstszymi użytkownikami są niższego i średniego szczebla oficerowie marynarki wojennej lub armii (najważniejsi poruszają się zazwyczaj większymi i lepiej opancerzonymi i uzbrojonymi promami typu Upsilon), a także wszelkiej maści logistycy, dla których prom Xi stanowi odpowiednik lekkiej półciężarówki zdolnej przewieźć na żądanie sporo ładunku w dowolne miejsce w pobliżu.

Statek ten jest lekko uzbrojony - jedynie w dwa lekkie działka laserowe osadzone na końcach skrzydeł - lekko opancerzony i posiada zaledwie minimalne osłony energetyczne. Z tego względu w przypadku ewentualnego starcia musi polegać na osłonie myśliwskiej oraz na umieszczonych w stateczniku pionowym systemach zakłócania, lub po prostu starać się nie za bardzo rzucać w oczy. Zwarta i solidna konstrukcja zwiększa za to jego przeżywalność oraz, co najważniejsze, pozwala mu bez szwanku wychodzić ze stłuczek i lekkich przytarć, jakie zawsze zdarzają się tak intensywnie wykorzystywanym transportowcom. Przeszklony, wysunięty do przodu kokpit transportowca zapewnia natomiast bardzo dobrą widoczność z kabiny, co również jest nie do przecenienia podczas manewrów na ograniczonej przestrzeni.

Główny silnik jonowy promu umieszczono w dość nietypowym miejscu - w poszerzonej części statecznika pionowego; wspomagają go dwa silniki pomocnicze osadzone w bardziej klasyczny sposób, w gondolach bocznych z tyłu kadłuba. Aby uprościć budowę i ułatwić konserwację, w przypadku promu typu Xi zrezygnowano ze składanych skrzydeł znanych chociażby z Lambdy - chociaż jego wygląd zdaje się sugerować, że boczne płaty są składane, a wręcz, że właśnie są w trakcie składania. Nie przeszkodziło to jednak Finnowi i Rose zmieścić się w hangarze starej rebelianckiej bazy na Crait, udowadniając, że skrzydła promu Xi można jednak złożyć, choć niestety tylko raz.

pełna nazwa: Xi-class light shuttle producent: Sienar-Jaemus Fleet Systems
polska nazwa: Lekki prom typu Xi w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 lekkie działka laserowe (sprzężone) o mocy ?
długość: 11.84 m
rozpiętość: 22.87 m
załoga: 2
pasażerowie: 6
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: Przebudzenie Mocy
Źródła:
  • Last Jedi Incredible Cross-Sections, The
  • Ostatni Jedi
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry