24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Blaster

Blaster (Blaster). Źródło obrazka: Haynes Millennium Falcon Owner's Workshop Manual

Blastery to lżejsza odmiana laserów, wykorzystująca w swoim działaniu dokładnie tę samą technologię i różniąca się od nich jedynie nazwą. Blastery występują w wielu odmianach: od miniaturowych jednostrzałowych pistoletów obronnych, przez strzelby i wojskowe karabiny, aż po dużej mocy blastery automatyczne - używane jako broń ciężka lub artyleria na powierzchni planet, a także na statkach kosmicznych.

Typowy blaster używany w statkach kosmicznych od lasera różni się przede wszystkim mniejszą mocą i słabszym zasięgiem, co w oczywisty sposób przekłada się na niższą skuteczność w walce. Jego zaletą jest natomiast z reguły wysoka szybkostrzelność. W związku z tym blastery często stosuje się do zwalczania małych lub szybko poruszających się celów, jako artylerię przeciwlotniczą (podejmowano też próby skonstruowania z ich użyciem systemów przeciwrakietowych), a także na jednostkach desantowych do ataków na cele naziemne i atmosferyczne. Instalowane w wieżyczkach blastery stanowią też znakomitą większość uzbrojenia obronnego jednostek handlowych i transportowych. Co ciekawe, względnie łatwo jest uzyskać pozwolenie na wyposażenie statku w lekki blaster do walki w przestrzeni, praktycznie niemożliwe jest za to pozyskanie zgody na broń mniejszego kalibru - imperialny prawodawca dość domyślnie uznał, że najczęściej byłaby ona wykorzystywana do ostrzeliwania funkcjonariuszy celnych i porządkowych podczas postoju na lądowisku.

W blastery były też wyposażane myśliwce kosmiczne, na przykład Z-95 HeadHunter Mk.I, z czasem jednak broń ta ustąpiła miejsca laserom (czy też po prostu została przekwalifikowana). Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie lekkiej broni laserowej są natomiast autoblastery - broń o średniej mocy, ale charakteryzująca się bardzo dużą szybkostrzelnością i zasięgiem rażenia niemal dwukrotnie większym od standardowych laserów instalowanych na myśliwcach kosmicznych. Broń ta została opracowana specjalnie dla rebelianckiego B-winga i na innych jednostkach zaczęła pojawiać się sporadycznie dopiero kilka lat po bitwie pod Endorem.

Jeszcze innym zastosowaniem blasterów jest użycie ich jako broni do zwalczania siły żywej - czy to w pojazdach pełniących rolę jednostek wsparcia pola walki, czy też na desantowcach oraz... lekkich frachtowcach. Niejeden przemytnik wyposażył swój statek w broń w rodzaju BlasTech Ax-108, która przydaje się w momencie, kiedy negocjacje zrobią się zbyt agresywne... W takich sytuacjach "Ground Buzzer" może być sterowany z kokpitu, ale można go też uruchomić przy pomocy zdalnego sterowania.

link bezpośredni ^ wróć do góry
BlasTech Ax-108 Ground Buzzer Surface-defense Blaster Cannon
siła: 10 zasięg: ? cena: 2000
system naprowadzania: ? w atmosferze: ? km masa: ? t
Taim & Bak Kd-3 Light Blaster Cannon
siła: 30 zasięg: 17 cena: 1000
system naprowadzania: 3 w atmosferze: 1.7 km masa: 1 t
Z-95 Triple Blaster
siła: 60 zasięg: 17 cena: 1000
system naprowadzania: 3 w atmosferze: 1.7 km masa: 2.5 t
Heavy Blaster
siła: 90 zasięg: ? cena: 1200
system naprowadzania: ? w atmosferze: ? km masa: 2 t
Medium Blaster Cannon
siła: 120 zasięg: ? cena: 2500
system naprowadzania: ? w atmosferze: ? km masa: 2 t
Heavy Blaster Cannon
siła: 150 zasięg: ? cena: 5500
system naprowadzania: ? w atmosferze: ? km masa: 4 t
Gyrhil 72 Autoblaster
siła: 90 zasięg: 40 cena: 2000
system naprowadzania: 6 w atmosferze: 4 km masa: 3 t
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry