24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Wyrzutnia torped protonowych

Wyrzutnia torped protonowych (Proton Torpedo Launcher). Źródło obrazka: zbiory autora

Wyrzutnie tego typu stosowane są do odpalania torped protonowych. Podobnie jak same torpedy, ich wyrzutnie mogą mieć różne rozmiary - od tych miniaturowych, będących na wyposażeniu Szturmowców Zero-G, przez najbardziej popularne średnie modele montowane na myśliwcach szturmowych i transportowcach, aż po ciężki sprzęt instalowany na okrętach liniowych.

Wyrzutnie torped zasilane są pociskami z zewnętrznej komory amunicyjnej uzbrojonej w nie jednostki, stąd też ilość torped przypadających na wyrzutnię zmienia się w zależności od statku. Zazwyczaj wynosi ona jednak 3-6 sztuk w przypadku myśliwca, do kilkunastu na transportowcu, czy nawet kilkudziesięciu na okręcie liniowym. W tym ostatnim jednak przypadku zazwyczaj tylko część pocisków umieszczona jest w komorze amunicyjnej konkretnej wyrzutni, a doatkowy zapas - w centralnych magazynach danego okrętu, z którego uzupełniane są lokalne magazynki.

Do bardziej znanych modeli wyrzutni należą Krupx MG-7 stosowane na X-wingu, Krupx MG9 montowane na B-wingach oraz Arakyd Hi-fex przystosowany do instalacji na jednostkach klasy kanonierek lub lekkich frachtowców i szeroko wykorzystywany przez działających na pograniczu prawa przemytników, łowców czy najemników.

W czasach Imperium instalowanie wyrzutni torped protonowych na jednostkach cywilnych jest nielegalne, za wyjątkiem przypadków specjalnych, popartych stosownymi zezwoleniami.

link bezpośredni ^ wróć do góry
? Zero-G Mini Proton Torpedo Launcher
pojemność: 6 masa: ? t cena: ?
Krupx Munitions MG-7 Proton Torpedo Launcher
pojemność: 3 masa: ? t cena: [2500]
Arakyd Hi-fex Proton Torpedo Launcher
pojemność: 12 masa: 2 t cena: 2500
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry