24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant

Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant. Autor i źródło obrazka: render autorski
Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant
(render autorski)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Skryta natura Bractwa Sithów oraz sytuacja polityczna w Galaktyce zaowocowała potrzebą stworzenia nowego okrętu przewagi. Niszczyciele typu Imperial okazały się być zbyt wielkim marnotrawstwem zasobów i przede wszystkim personelu, by stworzyć z nich kręgosłup sithyjskiej floty: do tego ich wielkość i zasobożerność zdecydowanie nie pasowały do polityki Bractwa. Decyzją Marszałka Floty inżynierowie kontrolowanych przez Sithów korporacji zaprojektowali w 18 ABY nowy typ okrętu, który miał stać się symbolem potęgi władców Dassaidy i Korribanu.

Revenant jest nieco mniejszy od niszczyciela imperialnego – mierzy 1200 metrów, co plasuje go pomiędzy typami Imperial i Victory. Unowocześnienia są widoczne gołym okiem: zrezygnowano z charakterystycznego odsłoniętego mostka z generatorami pola, zaś poza dużymi pokładami startowymi okręt posiada hangary. Mostek został przeniesiony w głąb jednostki, generatory tarcz są zaś rozmieszczone w kilkunastu miejscach, a ich pola nakładają się na siebie nawzajem. Napęd stanowi sześć potężnych silników jonowych Kuata, co daje okrętowi niesamowitą szybkość – Revenant jest ponad dwukrotnie szybszy niż Imperial.

Zamysłami przy konstrukcji tego okrętu były przede wszystkim uniwersalność i skrytość. Revenant ma budowę modułową: wszystkie stanowiska ciężkiego uzbrojenia (poza obroną punktową służącą do zwalczania myśliwców i nadlatujących rakiet) mogą zostać w ciągu kilku godzin wymienione – odłączana jest wtedy cała sekcja działonu. Dzięki temu niszczyciel można łatwo przystosować do różnych ról, od przenoszenia głowic z hipermaterią do bycia okrętem przeciwlotniczym. W celu redukcji kosztów eksploatacji znacząco ograniczono ilość personelu, zastępując go zarówno droidami, jak i systemami komputerowymi. Dzięki temu ograniczono ilość załogi na okręcie do zaledwie 3 tysięcy osób oraz dwóch tysięcy szturmowców.

Standardowo okręt może przenosić cztery eskadry myśliwskie, osiem promów i szesnaście desantowców: modularne wnętrze z wielkimi grodziami pozwala na reorganizację pomieszczeń przyległych do hangarów, więc w razie potrzeby można je szybko przerobić na dodatkowe kajuty dla żołnierzy lub na miejsce na dodatkowe jednostki latające. Okręt przenosi również od 48 do 96 bezzałogowych dronów TIE Razor. W ładowniach Revenanta znajdują się również pojazdy naziemne i prefabrykowana baza wojskowa. W celu zachowania dyskrecji okręt posiada zaawansowany system rozpraszania własnych emisji elektromagnetycznych: nie jest to co prawda pełnokrwiste maskowanie, ale pozwala zachować o wiele niższy profil niż chociażby niszczyciel typu Victory.

Foreign readers, please note that this is a non-canonical craft (or a non-canonical modification of an official one).

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Nie mówcie o tym nikomu, ale ten okręt został stworzony w tajnych stoczniach polskiego Bractwa Sithów.

pełna nazwa: Revenant-class Star Destroyer producent: Dassaidan Engineering Conglomerate
polska nazwa: Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant w slangu: -
prędkość: wytrzymałość:
w atmosferze: osłony:
hipernapęd: 1 zwrotność: 9
uzbrojenie:
  • 14 baterii turbolaserowych
  • 6 baterii jonowych
  • 30 turbolaserów
  • 10 dział jonowych
  • 20 wyrzutni torped
  • 10 emiterów promienia ściągającego
  • 20 wieżyczek laserowych obrony punktowej
  • 5 eskadr myśliwców
  • 4 eskadry dron
długość: 1 200 m
rozpiętość:
załoga: 3000
pasażerowie: 2 000
ładowność: 9 000 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do:
Źródła:
  • Lupus, Brotherhood of the Sith
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry