24 lata, 558 opisów statków kosmicznych
 (Medkit). Źródło obrazka: sourcebook Wizards of the Coast

Medzestaw

W kosmosie bywa różnie, czasem komuś coś urżnie, dlatego zestawy pierwszej pomocy są jedną z pierwszych rzeczy, o jakiej powinien myśleć każdy "przestrzeniarz". Nierzadko to one właśnie ratują życie lub pozwalają przetrwać do czasu uzyskania specjalistycznej pomocy. Dlatego właśnie medpakiet i medzestaw należą do najbardziej podstawowych akcesoriów spotykanych niemal na wszystkich typach statków kosmicznych.

Lekkie medpakiety są zazwyczaj jednorazowe i przystosowane do udzielania podstawowej pierwszej pomocy na miejscu wypadku. Zawierają z reguły środki przeciwbólowe i opatrunkowe, jednak niewiele więcej - poważniejsze obrażenia czy też choroby są zazwyczaj poza ich zasięgiem. Pakiety takie zawierają zazwyczaj także instrukcję udzielania pierwszej pomocy, ich zawartość może też być przygotowana pod kątem fizjologii przewidywanych pacjentów - na statku o załodzie pochodzącej z różnych ras będą tam zupełnie podstawowe środki dla każdej z nich, podczas gdy na przykład pilot myśliwca posiada więcej rozmaitych środków przeznaczonych tylko dla własnej rasy. Medpakiety można znaleźć w osobistym zestawie ratunkowym każdego pilota myśliwca kosmicznego, jak również rozmieszczone w regularnych odstępach na większych statkach i okrętach, a w szczególności - w kapsułąch ratunkowych. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych z tego typu akcesoriów należą FastFlesh BioTecha (lepszy) i GLiS Chiewaba (tańszy).

Większą wersją medpakietu jest medzestaw - obecny z reguły na wyposażeniu wszystkiego, co lata i ma rozmiary przynajmniej lekkiego frachtowca. Medzestaw, na przykład BioTech MedKit - może być używany wiele razy, a w jego skład wchodzi rozszerzony zestaw leków na różne okazje, dodatkowe preparaty odżywcze czy uodparniające, a także podstawowy zapas sztucznej skóry. Można też w nim znaleźć podstawową aparaturę diagnostyczną, pozwalającą nawet niezbyt wykwalifikowanym operatorom na rozpoznanie danego schorzenia lub urazu i zaaplikowanie odpowiednich środków, a zupełnym laikom dostarczającą instrukcji na temat postępowania w typowych przypadkach awaryjnych. Nie zastąpi to oczywiście ani wykwalifikowanego lekarza, ani specjalistycznej aparatury, jednak posiadanie na pokładzie takiego zestawu uratowało życie niezliczonej rzeszy podróżników - szczególnie tym, którzy zajmują się zajęciami bardziej niebezpiecznymi, niż tylko transport legalnego ładunku.

link bezpośredni ^ wróć do góry
Chiewab GLiS Emergency Medpac
cena: 100
BioTech FastFlesh Medpac
cena: 500
BioTech Medkit
cena: 1200
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry