24 lata, 558 opisów statków kosmicznych
 (Repulsorlift Drive). Źródło obrazka: -

repulsor

Ten typ napędu stosowany jest w większości pojazdów atmosferycznych, w szczególności w śmigaczach naziemnych i atmosferycznych rozmaitego typu. Działa na zasadzie antygrawitacji, niejako 'odpychając' napędzaną jednostkę od podłoża przez lokalne odwrócenie działania siły grawitacyjnej - stąd można je wykorzystywać jedynie w pobliżu odpowiednio dużego ciała niebieskiego, wytwarzającego silne pole grawitacyjne. Repulsory nie wpływają w żaden sposób na obiekty umieszczone pod (ani nad) 'obsługiwaną' przez nie jednostką, a więc dopuszczają ruch na wielu poziomach, na przykład w miastach.

Repulsory montuje się w pojazdach kosmicznych, których przeznaczenie przewiduje poruszanie się w atmosferze i lądowanie na powierzchniach planet. Poza względami ekologicznymi jest to konieczne dlatego, że główny napęd ma zazwyczaj za zadanie jedynie popychać statek do przodu, co przy braku wytwarzanej w inny sposób siły nośnej mogłoby się skończyć dosyć nieciekawie.

Jako że typowa jednostka kosmiczna nie jest przystosowana do lotów w pobliżu ziemi, jej osiągi będą tu zdecydowanie słabsze, niż na przykład śmigaczy. Repulsory frachtowca, mysliwca czy korwety mają niższy stosunek mocy do masy pojazdu, a i sama bryła statku ukształtowana jest niezbyt aerodynamicznie. Okręty większe od korwet z reguły nie są wyposażane w napęd repulsorowy - wyjątkami są tu przede wszystkim starsze typy Gwiezdnych Niszczycieli i ich przodków, jak na przykład zdolny do lądowań planetarnych Acclamator czy Gwiezdny Niszczyciel typu Victory-I, który mógł wlatywać w zewnętrzne warstwy atmosfery.

link bezpośredni ^ wróć do góry
? ? ?
prędkość w przestrzeni: ? prędkość w atmosferze: ? km/h masa: ? t cena: ?
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry