24 lata, 558 opisów statków kosmicznych
 (Sensor Decoy). Źródło obrazka: zbiory autora

Wabik

Wabik, zwany również celem pozornym, to specjalny rodzaj kapsuły czy też pocisku o własnym napędzie, która ma za zadanie udawać statek kosmiczny. Z reguły wykorzystuje się go do odwrócenia uwagi od własnej jednostki i skierowania pościgu fałszywym tropem, lub też do wymuszenia rozproszenia się pościgu celem sprawdzenia, który z obiektów jest rzeczywistym celem. W zależności od wyobraźni osób z nich korzystających oraz parametrów technicznych sprzętu, wabików można również użyć do szeregu innych zadań, w tym sfingowania zniszczenia własnego statku, sprowokowania przedwczesnego ataku wroga w spodziewanej zasadzce, lub do próby zmylenia pocisków kierowanych dalekiego zasięgu.

Cele pozorne odpala się ze specjalnych wyrzutni przypominających nieco wyrzutnie torped protonowych. Zdolny mechanik może również przerobić standardową wyrzutnię torped tak, aby była w stanie odpalać wabiki - nie będzie ona jednak już mogła po tych modyfikacjach służyć dotychczasowym celom. Po opuszczeniu jednostki macierzystej wabik wykorzystuje emitery promieniowania elektromagnetycznego oraz holoprojektory do podszycia się pod nią. Skuteczność tej maskarady zależy od kilku czynników: od jakości wabika, odległości od poszukujących go statków oraz mocy i skuteczności ich systemów wykrywania, a także od tego, co w danym momencie robi jednostka macierzysta.

Istnieje dość szeroki garnitur celów pozornych, niektóre z nich są nawet legalne i dostępne na wolnym rynku (po mocno zawyżonych cenach), inne natomiast mogą być wykorzystywane jedynie przez wojsko. Do tych pierwszych, często sprzedawanych jako "środki antypirackie", należy koreliański Trickster - zestaw składający się z jednej wyrzutni i 5 dron, kosztujący 7500 kredytów. Wabiki Trickster osiągają prędkość maksymalną 5 standardowych jednostek i poruszają się na wprost lub po torze zaprogramowanym przed odpaleniem. Dodatkowe wabiki do zestawu kosztują po 500 kredytów za sztukę.

Droższy, wojskowy sprzęt to Mimic stworzony przez MerenData. Drona tego systemu wyposażona jest w prosty autonomiczny komputer pokładowy, zdolny do wyboru jednego z kilku uprzednio zaprogramowanych wzorców poruszania oraz do odbierania dodatkowych poleceń przez komunikator. Mimic niemal na zawołanie może udawać jeden z pięciu różnych obiektów: jednostkę macierzystą, myśliwiec TIE/ln, frachtowiec YT-1300, prom Lambda lub korwetę koreliańską. Zdolni programiści mogą również dodawać własne chrakterystyki, zdjęte z rzeczywistych statków kosmicznych lub sztucznie spreparowane. Pociski systemu Mimic są w stanie osiągnąć w przestrzeni prędkość 10, a cały zestaw kosztuje 13 tys. kredytów - w cenę wliczone są dwie wyrzutnie oraz trzy wabiki. Każdy dodatkowy cel pozorny kosztuje kolejny tysiąc kredytów.

link bezpośredni ^ wróć do góry
Corellian Engineering Corporation Trickster Drone
prędkość w przestrzeni: 5 prędkość w atmosferze: - km/h masa: ? t cena: 7500
MerenData Mimic Sensor Decoy
prędkość w przestrzeni: 10 prędkość w atmosferze: - km/h masa: ? t cena: 13000
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry