24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Jacht królewski Nubian klasy H (Naboo Royal H-Type Nubian Yacht)

Jacht królewski Nubian klasy H. Autor i źródło obrazka: Atak klonów, Lucasfilm
Jacht królewski Nubian klasy H
(Atak klonów, Lucasfilm)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jest to jeden z najszybszych typów jachtów z królewskiej kolekcji na Naboo, wyprodukowany w dość dużej liczbie egzemplarzy. Zaprojektowany został przede wszystkim pod kątem zapewnienia możliwości skrytej ucieczki w przypadku zagrożenia rodziny królewskiej, a także do wykonywania misji mniej oficjalnych, ale za to wymagających zwrotności i dyskrecji (chociaż tę drugą dużo łatwiej byłoby osiągnąć malując statek na jakiś mniej rzucający się w oczy kolor - i wizualnie mniej zwracałby na siebie uwagę, i sensorom trudniej byłoby go wykryć).

Dzięki zwartej, aerodynamicznej sylwetce i dwóm mocnym silnikom jonowym Nubian Sossen-3 jacht klasy H dysponuje naprawdę imponującą prędkością maksymalną (szczególnie w atmosferze), a i parametrom hipernapędu S-5 z rdzeniem Nubian 150 nie ma za bardzo czego zarzucić. Jednostka wyposażona została w niezwykle potężne, wielowarstwowe tarcze ochronne (najlepsze z dostępnych na Naboo), silne systemy zakłócania radioelektronicznego oraz konstrukcję zapewniającą tłumienie napędu, co pozwala wymykać się systemom wykrywania. Statek posiada ponadto zapasowy główny generator mocy, dodatkowe, awaryjne silniki jonowe na wypadek awarii systemów podstawowych, a czarną godzinę dysponuje wyrzucaną kapsułą ratunkowo-ucieczkową z samodzielnym napędem. Jacht wyposażony został też w zaawansowany system łączności dalekiego zasięgu, pozwalający na bezpieczną komunikację nawet na dystansach rzędu Zewnętrzne Rubieże - Coruscant.

Pełna załoga statku liczy wprawdzie cztery osoby: dwóch pilotów, nawigatora oraz operatora systemów wykrywania i łączności (plus dwa droidy astromechaniczne), jacht zaprojektowano jednak celowo tak, aby był go w stanie swobodnie obsługiwać jeden pilot. Mechanizmy skonstruowano tak, by były praktycznie bezobsługowe i nie wymagały częstej konserwacji, a rozmieszczając kluczowe systemy zadbano o łatwość dostępu do nich dzięki licznym włazom i ruchomym panelom obsługowym.

Wnętrze jest tradycyjnie dwupokładowe - górny dek mieści mostek, koje dla załogi, kuchnię i pulpity sterowania podstawową aparaturą statku, a dolny, idąc od rufowej rampy wejściowej, kolejno: ładownię, pomieszczenia techniczne, maszynownię oraz, w przedniej części kadłuba, salon-sypialnię dla głównego pasażera. To właśnie to pomieszczenie może być zamknięte hermetycznie i wystrzelone jako samodzielna kapsuła w przypadku ciężkiego uszkodzenia statku.

O ile słynny Nubian model J czy awizo dyplomatyczne tej samej klasy to jednostki w pełni reprezentacyjne i bardzo wygodne, o tyle jacht klasy H ma względnie spartańskie wyposażenie, jest za to dużo łatwiejszy w obsłudze i naprawie (oraz zdecydowanie tańszy). Królowie Naboo z jednostek tych korzystali bardzo rzadko, kilku egzemplarzy używała natomiast Amidala już jako senator. "Kilku" - podczas wojen klonów zdarzało się bowiem, że jachty nie były w stanie znieść aktywnego trybu życia swojej właścicielki i bywały ciężko niszczone bądź uszkadzane tak, że nie nadawały się do dalszego użytku.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

The Clone Wars: Incredible Vehicles podaje długość tego statku jako 37,56 metra. Ponieważ jednak książka ta ogólnie nie trzyma się w tych kwestiach wartości ustalonych przez wszystkie dotychczasowe źródła, podajemy tę wartość tylko na marginesie.

pełna nazwa: Naboo Royal H-type Nubian Yacht producent: Theed Palace Space Vessel Engineering Corps / Nubian Design Collective
polska nazwa: Jacht królewski Nubian klasy H w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: 8000 km/h osłony: ?
hipernapęd: 0.9 zwrotność: ?
uzbrojenie: długość: 47.9 m
rozpiętość:
załoga: 4
pasażerowie: 1
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (ok. 22 BBY)
Źródła:
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • Complete Cross-Sections
  • Official Starships and Vehicles Collection 28
  • Databank
  • Clone Wars Incredible Vehicles
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry