24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Barka kosmiczna X-23 StarWorker (X-23 Space Barge)

Barka kosmiczna X-23 StarWorker. Autor i źródło obrazka: Star Wars Sourcebook, WEG
Barka kosmiczna X-23 StarWorker
(Star Wars Sourcebook, WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Barki transportowe to najpopularniejszy środek przewozu towarów na liniach wewnątrzsystemowych. Brak konieczności instalowania hipernapędu czy większych kwater dla załogi powoduje, że większą część przestrzeni wewnętrznej statku można przeznaczyć na ładownię, dzieki czemu barka staje się na krótkich dystansach statkiem bardziej ekonomicznym od lekkich czy cięższych frachtowców. Jednostki tego typu stanowią większą część ruchu między- i wokółplanetarnego w większości systemów gwiezdnych, przewożąc niemal wszystkie możliwe artykuły - czy będzie to ziarno, materiały budowlane, paliwo, żywność, pojazdy, czy cokolwiek innego. Poza kursami międzyplanetarnymi czy między planetą a jej księżycami itp, barki często wykorzystywane są do przewozu towarów z ogromnych frachtowców i pociągów międzysystemowych do lokalnych stacji przeładunkowych czy też miejsc docelowych w obrębie układu planetarnego.

Załoga jednostki tego typu to zazwyczaj jedna do trzech osób, plus kilka wyspecjalizowanych droidów do przenoszenia i obsługi ładunku i ewentualnego zajmowania się prostszymi naprawami. Sam statek nie posiada z reguły żadnego uzbrojenia i pancerza, podobnie jak osłon ponad niezbędne minimum. Z tego też względu powolne i po brzegi wyładowane towarem barki desantowe są prawdziwie wymarzonym łupem dla piratów. Wprawdzie na krótkich, uczęszczanych i dość dobrze chronioncyh trasach wewnątrzsystemowych ryzyko napadu bandytów jest znacznie mniejsze niż na szlakach międzygwiezdnych, kilka grup przestepczych wyspecjalizowało się jednak w dopadaniu osamotnionych transportowców, jak najszybszym przeładowywaniu łupu na własną jednostkę, i szybkiej ucieczce w nadprzestrzeń, zanim z pomocą dotrą lokalne siły policyjne. Samą barkę jako taką trudno jest natomiast ukraść, bo nie dość, że powolna i mało zwrotna, to w nadprzestrzeń raczej nie poleci.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

W Pirates and Privateers jako sylwetkę X-23 podano spłaszczony rzut anonimowej barki opublikowanej w Star Wars Sourcebooku na stronie sąsiadującej z tą, na której widnieje obrazek podpisany "Incom X-23 StarWorker". My podążamy za źródłem pierwotnym, Wookieepedia też zresztą w końcu zdecydowała się to poprawić.

Oczywiście nieco zamieszania może też wprowadzić fakt, że w Graveyard of Alderaan wykorzystano zarys tej samej barki do sporządzenia planu wnętrza alderaańskiej fregaty wojennej Another Chance (ups, spoiler).

pełna nazwa: Incom X-23 StarWorker Intra-system Space Barge producent: Incom Corporation
polska nazwa: Barka kosmiczna (wewnątrzsystemowa) w slangu: -
prędkość: 2 wytrzymałość: 90
w atmosferze: 650 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: 18
uzbrojenie: długość: 38 m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: -
ładowność: 5 000 t
cena (nowy): 325 000 kr
używany: 145 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Star Wars Sourcebook
  • Pirates and Privateers
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry