24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

X-70B Phantom

X-70B Phantom. Autor i źródło obrazka: The Old Republic, Lucasarts
X-70B Phantom
(The Old Republic, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Przygotowując się przez stulecia do inwazji na Republikę, Imperium Sithów lorda Vitiate również wszystkie swoje statki kosmiczne konstruowało pod kątem przeprowadzenia krótkiej, gwałtownej i zwycięskiej wojny. Kiedy jednak wielka wojna galaktyczna już wybuchła i nie chciała się skończyć tak szybko, jak planowano, konieczna okazała się zmiana podejścia i rozpoczęcie budowy nowej generacji jednostek kosmicznych, dostosowanych do pełnienia różnych specyficznych zadań. X-70B to pierwszy transportowiec zbudowany według nowej koncepcji, mający służyć jako dobrze zamaskowana jednostka dyspozycyjna dla specjalnych wysłanników Imperium.

Przy produkcji Phantoma skorzystano nie tylko z rozwiązań technicznych sprawdzonych w dotychczas budowanych statkach i okrętach, ale także z technologii świeżo opracowanych lub pozyskanych. Nie cofano się przy tym przed odrobiną eksperymentowania czy twórczych modyfikacji, a wszystko po to, aby stworzyć jednostkę jak najnowocześniejszą i posiadającą przewagę nad wszystkimi innymi w jej klasie.

Charakterystyczny kształt i poszycie kadłuba X-70 jest owocem prac nad zmniejszeniem wykrywalności statku przez radary i innego typu detektory. Dzięki niemu jednostka ta może mieć nadzieję na przemknięcie się przez blokadę czy między posterunkami i patrolami wroga i niezauważone dotarcie do miejsca przeznaczenia. Phantoma wyposażono również w zaawansowany komputer nawigacyjny pozwalający mu na szybkie i bezpieczne podróże nawet mało uczęszczanymi trasami nadprzestrzennymi. Na pokładzie znalazło się też miejsce na nowoczesne systemy łączności, pomieszczenie medyczne ze zbiornikiem z bactą oraz centrum taktyczne wyposażone w cały garnitur aparatury komputerowej i holograficznej.

W przeciwieństwie do innej jednostki dyspozycyjnej Sithów, kanonierki typu Fury, X-70B ze względu na wykorzystaną technologię nie weszły nigdy do prawdziwie masowej produkcji. Pojedyncze egzemplarze produkowano indywidualnie i przekazywano do użycia najbardziej zaufanym spośród agentów i emisariuszy Imperium Sithów - tak, aby statek zwiększał skuteczność ich działań, a nie tylko był kolejną kanonierką użyteczną jedynie w brutalnych atakach siłowych. Z Phantoma korzystała m.in. Exal Kressh, uczennica Imperatora Sithów.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

X-70B nawiązuje kształtem do jednej z wizji F-19 - hipotetycznego niewykrywalnego przez radar myśliwca, który miał być budowany przez USA w latach 80.

Sama nazwa X-70B wydaje się natomiast nawiązywać do eksperymentalnego amerykańskiego bombowca z lat 60 - XB-70 Valkyrie.

pełna nazwa: X-70B Phantom producent: ?
polska nazwa: Transportowiec X-70B Phantom w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • ? o mocy ?
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: ?
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wielka wojna galaktyczna (po 3681 BBY)
Źródła:
  • Old Republic Holonet
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry