24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Frachtowiec koreliański YV-666 (YV-666 Light Freighter)

Frachtowiec koreliański YV-666. Autor i źródło obrazka: SW Encyclopedia (starwars.com)
Frachtowiec koreliański YV-666
(SW Encyclopedia (starwars.com))
link bezpośredni dodaj do porównywarki

YV-666 to kolejny egzemplarz w alternatywnej wobec rodziny YT serii lekkich frachtowców produkcji Corellian Engineering Corporation. W jego przypadku odejście od sprawdzonych tam rozwiązań konstrukcyjnych jest dość znaczne, jednak główne cechy, z jakich znane są produkty CEC, czyli solidność wykonania i łatwość wprowadzania modyfikacji, nadal są w YV-666 obecne.

Seria YV to w pewnym sensie poszukiwanie nowego rozwiązania mogącego stać się bazą dla dłuższego cyklu produkcyjnego frachtowców. YV-100 do rozwiązań z linii YT dołożył nowy model kabiny pilotów oraz klasyczne rozwiązanie tylnej części kadłuba; YV-330 miał tenże nowy kokpit i całkowicie zmieniony kadłub. Potem były dwa modele z zupełnie innej linii: oparty o konstrukcję YT frachtowiec YV-545 z eksperymentalnym ruchomym mocowaniem kabiny pilotów oraz YV-664, również wyglądający bardzo podobnie do YT-1300. Aż w końcu nadszedł YV-666, w którym ponownie postawiono na zupełnie nową konstrukcję kadłuba, z wykorzystaniem kokpitu znanego z pierwszych modeli serii.

Główna część kadłuba frachtowca przypomina raczej jednostki serii Action: jest wyższa niż szersza i podzielona została na trzy pokłady. Górny mieści kabinę pilotów i pomieszczenia dla załogi, dwa kolejne natomiast mogą być przeznaczone na przewożony ładunek, przy czym najniższy z nich zapewnia również dostęp do części inżynieryjnej mieszczącej się na rufie statku. Tam znajduje się główny reaktor oraz silniki, a po bokach - dwa skrzydła pełniące rolę stabilizacyjną podczas lotów w atmosferze, przy lądowaniu obracające się do pionu.

Jak wykazała historia, frachtowce koreliańskie typu YV-666 nie były tym przełomem, którego poszukiwał ich producent. Ich debiut nie przeszedł jednakże bez echa - znalazła się na nie przyzwoita liczba nabywców, a wśród nich Bossk, dumny posiadacz jednostki nazwanej Hound's Tooth.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Z rozmiarami YV-666 jest pewien problem. The New Essential Guide... w artykule o Hound's Tooth określa jego długość na 23 metry.SW Gamer podaje 41 metrów, choć ilustrujące artykuł plany wnętrza wskazują raczej na 23 - chyba, że Bossk upolował kilku czterometrowych Wookieech. Z drugiej strony, jeśli Nashtah Pup miałby mierzyć tyle, co prawdziwy Z-95, to pomiar "z Wookieego" trzeba by odrzucić i 41 metrów robi się dużo bardziej prawdopodobne. Trzecia wartość to podawane przez stronę SW Encyclopedia (część starwars.com) 47,4 metra - prawdopodobnie w jakiś sposób związane z serialem animowanym i wykorzystanym tam modelem. Ale i to nie wszystko, bo z kolei Fact Files podają jeszcze inną wartość: całe 62 metry!

Komentarz taktyczny Admirał

I komu tu wierzyć? My postanowiliśmy podać w tabelce wartość pośrednią. Po pierwsze dla zachowania równowagi Mocy i zredukowania rozmiaru ewentualnego błędu. Po drugie - wychodząc z założenia, że rysunek futra Wookieego na podłodze może być umowny, a hangar dla myśliwca powinien mieć przyzwoity rozmiar. Po trzecie w końcu, tak podpowiada nam intuicja po przeczytaniu Opowieści łowców nagród.

pełna nazwa: YV-666 Light Freighter producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Lekki frachtowiec YV-666 w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • ? o mocy ?
długość: 41 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (przed 0 BBY)
Źródła:
  • Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • Gamer 7: Harbingers of Doom
  • Threats of the Galaxy
  • CCG
  • Tales of the Bounty Hunters
  • Trylogia łowców nagród
  • Encyclopedia (starwars.com)
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry