24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Frachtowiec YV-330 (YV-330 Freighter)

Frachtowiec YV-330. Autor i źródło obrazka: Star Wars TCG, WotC
Frachtowiec YV-330
(Star Wars TCG, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

YV-330 to kolejna z jednostek linii alternatywnej wobec serii YT, twórczo rozwijająca stylistykę pierwszych modeli YV. W modelu tym na dobre zrezygnowano ze sztandarowego kadłuba głównego w kształcie dysku, stawiając na smukłą, acz wytrzymałą konstrukcję dającą mniejsze opory podczas lotów w atmosferze.

YV-330 wyposażony jest w kokpit niemal identyczny jak ten, który został wykorzystany w YV-100 i który z niewielkimi wyjątkami stał się standardem w serii YV. Za kabiną pilotów mieści się część mieszkalno-ładunkowa, oddzielona od modułu silnikowego charakterystycznym przewężeniem, pozwalającym na odizolowanie przewożonych towarów od wpływu wibracji, temperatury i promieniowania silników. Napęd zapewniają dwie podstawowe i dwie wspomagające jednostki jonowe, a umieszczone po bokach modułu silnikowego stateczniki pionowe pozytywnie wpływają na parametry lotu w atmosferze.

Frachtowiec typu YV-330 jest dość szybki i zwrotny, nie dysponuje natomiast zbyt dużą przestrzenią ładunkową i jest nieco trudniejszy w przeróbkach niż jednostki z linii YT. Nie są one jednak zupełnie niemożliwe, czego dowodzi chociażby przypadek Emerald Lance ("Szmaragdowej lancy") - transportowca przerobionego przez KorSek na statek-pułapkę. Lance został wyposażony we wzmocnione, wojskowego pochodzenia systemy osłon, wysokiej klasy systemy wykrywania i naprowadzania, lepsze silniki oraz - przede wszystkim - w cały garnitur ukrytego uzbrojenia: turbolasery, działa jonowe, autoblaster oraz całą baterię wyrzutni pocisków rakietowych mogących sprawić dość niemiłą niespodziankę nie spodziewającym się niczego napastnikom. Statek z reguły wykorzystywany był do polowań na piratów: wystawiano go na wabia, jako przynętę ładując nieco cennego ładunku i na różne sposoby prowokując atak kosmicznych rozbójników. Gdy ci zainteresowali się nim i podejmowali próbę przejęcia ładunku - byli niszczeni lub obezwładniani. Lanca była w swoich działaniach na tyle skuteczna, że spędziła w służbie długie lata, najpierw pod flagą KorSeku, a później - niezależnych łowców piratów.

pełna nazwa: YV-330 Freighter producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Frachtowiec typu YV-330 w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 150
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • ? o mocy ?
długość: 26 m
rozpiętość:
załoga: ?
pasażerowie: 6
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wczesne Imperium
Źródła:
  • Gamer 4: Ships of the Smuggler's Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry