24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

A-wing Trainer

A-wing Trainer. Autor i źródło obrazka: Star Wars Databank
A-wing Trainer
(Star Wars Databank)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Już we wczesnej fazie testów R-22 Spearhead jego producent zorientował się, że jest to maszyna wymagająca i nie wybaczająca pilotowi najmniejszych błędów. Aby więc wypełnić lukę szkoleniową pomiędzy ćwiczeniami na symulatorze a samodzielnym pilotowaniem tego myśliwca, postanowiono skonstruować wariant szkolno-bojowy, powiększając kabinę tak, aby zmieścił się w niej dodatkowo instruktor lotów.

Podążając w ślad za wariantem szkoleniowym R-22, Sojusz Rebeliantów szybko stwierdził, że też potrzebuje czegoś podobnego dla swoich A-wingów - zwłaszcza, że odpowiednio zaawansowanych symulatorów lotu rebelianci często po prostu nie mieli i musieli szkolić pilotów od razu na prawdziwym sprzęcie. Tak narodził się RZ-1T - dwumiejscowy A-wing pełniący rolę maszyny szkolno-bojowej, a w razie nagłej potrzeby mogący posłużyć do przerzucenia gdzieś pojedynczego pasażera w sposób szybki, stylowy i bardzo mało wygodny.

Aby proces szkoleniowy był w pełni realistyczny, jak również ze względu na to, że Sojusz cierpiał na chroniczne niedobory maszyn bojowych i nigdy nie wiadomo było, czy zamiast szkolenia dany A-wing nie będzie musiał wybrać się w misję bojową, statkowi pozostawiono jego standardowe uzbrojenie - dwa działka laserowe, które podobnie jak w wersji podstawowej mogły należeć do jednego z kilku wariantów.

Powiększony, "garbaty" kokpit zapewnia minimum miejsca niezbędnego, aby w myśliwcu zmieściły się dwie osoby, jednak siedzący w tylnym fotelu instruktor nie dysponuje szczególnie szerokim polem widzenia. Myśliwiec stracił też nieco na swojej zwrotności i zrywności, jednak nadal parametry te są całkiem przyzwoite w porównaniu z konkurencją - chociaż w miarę kolejnych usprawnień wprowadzanych w "regularnych" RZ-1, szczególnie po bitwie o Yavin, wersje szkolne zaczynały coraz bardziej od nich odstawać.

RZ-1T były wykorzystywane zarówno do trenowania nowych rekrutów, jak i do przyuczania doświadczonych pilotów do nowego typu myśliwca. Maszyną taką dysponowała między innymi eskadra Phoenix, przynajmniej jeden egzemplarz znalazł się też w posiadaniu Marzycieli - odłamu grupy partyzantów Sawa Gerrery.

pełna nazwa: Dodonna/Blissex RZ-1T A-wing Trainer producent: Kuat Systems Engineering/niezależne fabryki Sojuszu Rebeliantów
polska nazwa: Myśliwiec szkolny typu A, A-wing {A-łing} w slangu: slim - chudziak
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Databank
  • Rebels
  • Battlefront: Inferno Squad
  • Haynes Rebel Starfighters Owners' Workshop Manual
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry