24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

CIS-Advanced

CIS-Advanced. Autor i źródło obrazka: It Takes a Thief, Clone Wars Adventures, Dark Horse Comics
CIS-Advanced
(It Takes a Thief, Clone Wars Adventures, Dark Horse Comics)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Myśliwiec określany jako CIS-Advanced miał rozszerzyć garnitur dostępnych Separatystom myśliwców załogowych, wykorzystywanych przede wszystkim lokalnie oraz do zadań specjalnych, wymagających szczególnej uwagi, z którymi nie radziły sobie droidy-myśliwce.

Ta zaprojektowana i zbudowana w tajnej fabryce na planecie Diado maszyna dysponowała wysoką prędkością, przyzwoitym opancerzeniem oraz osłonami, które miały za zadanie chronić organicznego pilota - szkolenie go trwa bowiem znacząco dłużej, niż seryjne wyprodukowanie i zaprogramowanie droida bojowego. Maszyna miała również hipernapęd, pozwalający jej na operowanie z daleka od bazy bez konieczności korzystania ze statku-matki. Głównym atutem CIS-Advanced było jednak uzbrojenie: ciężkie działka blasterowe o dużej sile oraz wyrzutnie torped protonowych z zapasem amunicji na 24 strzały. Dzięki tej broni oraz wysokiej prędkości myśliwiec miał wszelkie dane, aby stanowić zagrożenie dla sił lojalistów - czy to wykorzystywany jako szybki i trudny do przechwycenia bombowiec do nagłych i zaskakujących ataków na cele strategiczne, czy też w regularnej bitwie, gdzie poza przeprowadzaniem ataków na większe okręty mógłby również zagrozić ciężkim myśliwcom, kanonierkom czy korwetom Republiki.

Na przeszkodzie ambitnym planom stanął jednak mistrz Jedi Saesee Tiin - skądinąd koneser maszyn myśliwskich i posiadacz specjalnej wersji myśliwca Cutlass-9, Delty-7 Aethersprite oraz Actisa. W momencie, w którym jedyny prototyp CIS-Advanced zdążył wykonać dopiero kilka lotów testowych, Jedi porwał tę maszynę z fabryki na Diado, przy okazji niszcząc cały kompleks fabryczny, w którym przechowywane były plany myśliwca oraz zapisy z przeprowadzanych testów. Po tej podwójnej klęsce Konfederacja nie była w stanie odtworzyć dokumentacji ani - być może - nie posiadała już zapału do prac nad tą jednostką.

Paradoksalnie myśliwcem wyraziły zaś zainteresowanie siły Republiki. Pozyskany przez Tiina prototyp poddano inżynierii wstecznej i na jego podstawie stworzono kilka dodatkowych egzemplarzy CIS-Advanced, wykorzystywanych przede wszystkim do szkolenia klonów-pilotów. Założono bowiem, że maszyna ta, jeżeli nawet nie będzie w przyszłości wykorzystywana przez Separatystów, wyznacza pewne trendy w ich budownictwie i dobrze będzie, jeśli Republika zacznie się już do nich przygotowywać. Równolegle republikańscy konstruktorzy zajęli się badaniem poszczególnych rozwiązań technicznych wykorzystanych przy konstruowaniu CIS-Advanced i wykorzystali niektóre z nich przy pracach projektowych nad myśliwcem Eta-2 Actis czy innymi nowymi statkami kosmicznymi.

pełna nazwa: CIS-Advanced Starfighter producent: ?
polska nazwa: Myśliwiec CIS-Advanced w slangu:
prędkość: 10 wytrzymałość: 90
w atmosferze: 1300 km/h osłony: 50
hipernapęd: 6 zwrotność: 22
uzbrojenie:
  • 2 ciężkie działka blasterowe (sprzężone) o mocy 180
  • wyrzutnie torped protonowych (w sumie 24 pociski) o mocy 270
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.190 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: wojny klonów (19 BBY) wojny klonów (19 BBY)
Źródła:
  • Clone Wars Campaign Guide
  • It Takes a Thief (komiks Clone Wars Adventures)
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry