24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Hornet

Hornet. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Hornet
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Hornet (Szerszeń) to kolejny z myśliwców kosmicznych mających dostarczyć niezależnym, a wręcz i nielegalnym frakcjom maszyny zdolnej stawać w szranki ze statkami sił wojskowych. Tym razem inicjatywę taką podjął Syndykat Tenloss, posiadający już niejakie doświadczenie w wytwarzaniu nielegalnej broni i potrzebujący pojazdu zdolnego zapewnić bezpieczeństwo jego licznym interesom - także przed siłami imperialnymi. Do zadania tego wynajął całą grupę byłych imperialnych inżynierów i projektantów, którzy pod przywództwem niejakiego Spanga, geniusza hydroklucza, stworzyli maszynę o profilu misji odpowiadającym TIE Fighterowi, jednak pod wieloma względami od niego skuteczniejszą.

Bez wątpienia jedną z najbardziej charakterystycznych cech Horneta jest jego kształt, przypominający owada, od którego wziął on nazwę. Dwa cienkie skrzydła umieszczone w górnej części kadłuba zapewniają mu wysoką zwrotność w atmosferze, a obły, aerodynamicznie ukształtowany kadłub pozwala na osiąganie tam dużych prędkości. Hornet wyposażony jest w trzy silniki o dużej mocy: główny na grzbiecie myśliwca oraz dwa wspomagające, umieszczone w przypominających dolne odnóża wypustkach. Ponadto wokół kadłuba równomiernie rozmieszczone są dysze manewrowe, pozwalające tej maszynie na wykonywanie wielu gwałtownych i zaskakujących manewrów. Dzięki nim myśliwiec ten zwrotnością przewyższa X-winga i dorównuje TIE Interceptorowi.

Podczas projektowania postawiono na lekką konstrukcję, praktycznie nieopancerzoną i wrażliwą na trafienia nawet bardziej, niż TIE/ln. Aby zrównoważyć ten brak, na pokładzie zainstalowano niewiele ważący, ale efektywny generator osłon. Ponieważ życie pilotów jest w organizacjach przestępczych w stylu Tenlossa cenione nieco bardziej, niż w Imperium (bo trudniej jest ich zastąpić - nie można wszak prowadzić masowego poboru w całej galaktyce), jako dodatkowy element ratunkowy wprowadzono w Hornecie autonomiczny, ciśnieniowy kokpit, który może być odstrzelony w przypadku zniszczenia myśliwca i stanowi sam w sobie przyzwoitą kapsułę ratunkową. Ma to dodatkowo tę zaletę, że pilot nie musi korzystać w czasie lotu z kombinezonu ciśnieniowego, co zwiększa jego komfort oraz swobodę ruchów.

Dodatkową niespodzianką w arsenale Horneta jest jego uzbrojenie. Wyposażono go mianowicie w dwa hybrydowe, turbodoładowane działka laserowe, będące w zasadzie niewielkimi turbolaserami. Sprawia to, że maszyna ta może roznieść wielu przeciwników jednym celnie wymierzonym strzałem. Okazało się jednak, że skomplikowane elementy pozwalające na zmagazynowanie takiej mocy z niewielkiej siłowni myśliwca nie są szczególnie stabilne i szybko się przegrzewają. Z tego względu piloci tych myśliwców zmuszeni są "oszczędzać amunicję" - strzelać tylko wtedy, kiedy są pewni trafienia, gdyż po kilku salwach groźba katastrofalnej eksplozji turbolaserów rośnie lawinowo. Z tego względu przygotowano również drugi wariant uzbrojenia Horneta - w miejsce turbolaserów ma on zainstalowane dwa zwykłe działka laserowe o nieco zwiększonej mocy, niemal odpowiadające siłą tym opracowanym przez SFS na potrzeby TIE/x1.

Hornety szybko okazały się stanowić dość tanią i skuteczną siłę bojową, dlatego też wkrótce zaczęły na różne sposoby wyciekać z syndykatu, mimo, że nie planował on otwartej sprzedaży. Duże ilości myśliwców zostały zdefraudowane czy też wykradzione, a kilku przedsiębiorczych niezależnych inżynierów odtworzyło konstrukcję tej maszyny na podstawie pozyskanych egzemplarzy i wkrótce na rynku zaczęły pojawiać się klony Horneta w różnych wariantach i odmianach. Maszyny te znalazły powodzenie szczególnie wśród piratów, przemytników i innego rodzaju przestępców, w pewnych rejonach Galaktyki stając się prawie że standardem niezależnego myśliwca. Były używane m.in. przez gangi sprawujące kontrolę na Kessel po utracie władzy na tej planecie przez Imperium.

pełna nazwa: Hornet Interceptor producent: Syndykat Tenloss
polska nazwa: Myśliwiec przechwytujący typu Hornet w slangu:
prędkość: 9 wytrzymałość: 50
w atmosferze: 1150 km/h osłony: 80
hipernapęd: - zwrotność: 29
uzbrojenie:
  • 2 turbodoładowane działka laserowe (sprzężone) o mocy 300
długość: 14 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.080 t
cena (nowy): 75 000 kr
używany: 32 000 kr
w użyciu od / do: Nowa Republika lub wcześniej
Źródła:
  • Jedi Academy Sourcebook
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry