24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

R-28

R-28. Autor i źródło obrazka: Legacy Era Campaign Guide, WotC
R-28
(Legacy Era Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

R-28 zaprojektowany został jeszcze przed bitwą o Yavin i miał stać się następcą wprowadzanej właśnie do produkcji maszyny T-65 X-wing. Olbrzymia popularność tego ostatniego myśliwca, jak również późniejsze zawirowania w firmie Incom sprawiły jednak, że stworzono tylko kilka prototypów, a sam projekt przez dziesięciolecia leżał nietknięty w szufladzie. Dopiero za czasów Sojuszu Galaktycznego projektanci na nowo zajrzeli do archiwów i postanowili zbudować R-28 jeszcze raz, przy wykorzystaniu udoskonalonych technologii.

Po serii prób i stworzeniu nowych prototypów, myśliwiec R-28 wprowadzono do służby jako następcę X-winga. Odsłużywszy swoje w siłach myśliwskich Sojuszu, został on w końcu zastąpiony przez CF9 Crossfire, i jak to zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, trafił do demobilu oraz na rynek publiczny. Ponieważ zaś był solidnym produktem znanej z solidności firmy, wiele organizacji paramilitarnych, najemników czy planetarnych flot obronnych wyraziło nim zainteresowanie, do tego stopnia, że Incom nie zaprzestał produkcji tej maszyny i kontynuował sprzedaż nowych jednostek tej serii. Równocześnie zaś rozpoczęto prace nad X-83 TwinTail, który miał wykorzystywać część rozwiązań i komponentów opracowanych specjalnie na potrzeby R-28.

W momencie wybuchu wojny sithiańsko-imperialnej i przejęcia władzy w Galaktyce przez Imperium, R-28 był jednym z najliczniejszych myśliwców kosmicznych na rynku. Ze względu na fakt, iż był to już projekt dość stary, a na dodatek jego główne uzbrojenie stanowiły działka jonowe, Incom otrzymał zezwolenie na dalszą produkcję tych maszyn, co pozwoliło korporacji na utrzymanie płynności finansowej. Dzięki temu R-28 utrzymał swoją dominującą pozycję na rynku ogólnodostępnych myśliwców kosmicznych jeszcze przez dłuższy czas, Incom zaś mógł potajemnie konstruować TwinTaile pod przykrywką budowy podzespołów do swojej starej maszyny.

Jednym ze słynniejszych użytkowników myśliwca R-28 w jego prototypowej wersji był A'sharad Hett, później znany większości Galaktyki pod nieco innym imieniem.

pełna nazwa: R-28 Starfighter producent: Incom Corporation
polska nazwa: Myśliwiec typu R-28 w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 150
w atmosferze: 1050 km/h osłony: 60
hipernapęd: 2 zwrotność: [25]
uzbrojenie:
  • sprzężone działka jonowe o mocy 180
  • sprzężone średnie działka laserowe o mocy 150
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.05 t
cena (nowy): 120 000 kr
używany: 50 000 kr
w użyciu od / do: era dziedzictwa
Źródła:
  • Legacy Era Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry