24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Działo / działko jonowe

Działo / działko jonowe (Ion Cannon). Źródło obrazka: X-Wing Rogue Squadron

Działka jonowe to drugi z podstawowych rodzajów kosmicznej broni energetycznej. W przeciwieństwie do laserów i turbolaserów, "jonówki" nie wyrządzają celowi znacznych szkód fizycznych. Zamiast tego aplikują mu wiązkę naładowanych jonów, które zakłócają, a przy odpowiednim nasileniu ostrzału - przepalają jego systemy elektroniczne i czynią praktycznie niezdolnym do jakiegokolwiek manewru czy użycia uzbrojenia. Działka jonowe nie są zatrzymywane przez osłony energetyczne, natomiast dobrą przed nimi obroną jest sama masa ostrzeliwanego statku, która powoduje nieszkodliwe rozpływanie się ładunków.

Specyficzny sposób działania "jonówek" sprawia, że obok promieni ściągających sa one podstawowym narzędziem do unieruchamiania wrogich jednostek podczas bitwy. Korzystają z nich zarówno piraci, jak i służby celne oraz wojsko, szczególnie podczas prób przejęcia atakowanej jednostki celem zawładnięcia nią, jej ładunkiem lub pasażerami. Zanim skutecznie ostrzelany cel na powrót uruchomi swoje uzbrojenie i silniki, oddziały abordażowe mają czas, by nie niepokojone dobić do jego kadłuba i wedrzeć do środka. Z artylerii jonowej korzysta się też czasami po prostu po to, aby zapewnić sobie chwilę czasu konieczną dla dokonania ucieczki - w takiej sytuacji celem ognia stają się przede wszystkim systemy napędu i sterowania wrogiej jednostki. Wiązka jonowa porusza się wolniej, niż laserowa, przez co trudniej jest przy jej użyciu trafić szybki i zwrotny cel, posiada jednak większy od lasera zasięg.

Impulsy elektryczne wywoływane przez działka jonowe mają dość nieprzyjemny wpływ na żywe organizmy nimi trafione, działając podobnie do blasterowych wiązek ogłuszających, jednak dużo mniej bezpiecznie. W przypadku ataku na statek, istoty żywe w nim pozostające nie są poddane takiemu zjawisku, jednak być trafionym bezpośrednio z działka jonowego - na przykład po katapultowaniu się w przestrzeni kosmicznej - nie należy do najprzyjemniejszych wydarzeń i może zakończyć się tragicznie. Nie wspominając już o tym, że salwa taka najprawdopodobniej spali awaryjne systemy podtrzymywania życia, w które wyposażony jest kombinezon lub fotel katapultowy rozbitka.

Ze względu na małą "zabójczość" tej broni, lekkie działka jonowe można z reguły instalować na cywilnych jednostkach bez potrzeby uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń. Na broń cięższego kalibru trzeba mieć pozwolenie uzyskane w standardowy sposób, ale generalnie broń jonowa jest chętniej widziana przez urzędników jako służąca do samoobrony. W produkcji działek jonowych dla prywatnych odbiorców wyspecjalizowała się firma Comar, w której linii f- znaleźć można modele niemalże szyte na miarę. Cięższa artyleria jonowa to już domena producentów okrętów kosmicznych oraz ich podwykonawców. Na samym szczycie skali plasują się natomiast przeciworbitalne działa jonowe oraz eksperymentalna broń zabudowana na Malevolence - okręcie flagowym separatystów podczas wojen klonów.

link bezpośredni ^ wróć do góry
Comar f-2 Light Ion Cannon
siła: 60 zasięg: 36 cena: 1000
system naprowadzania: 3 w atmosferze: 3.6 km masa: 0.5 t
Comar f-4 Medium Ion Cannon
siła: 90 zasięg: 36 cena: 1500
system naprowadzania: 6 w atmosferze: 3.6 km masa: 1 t
Comar f-9 Heavy Ion Cannon
siła: 120 zasięg: 36 cena: 3000
system naprowadzania: 12 w atmosferze: 3.6 km masa: 2 t
Borstel NK-3 Ion Cannon
siła: 110 zasięg: 36 cena: ?
system naprowadzania: 6 w atmosferze: 3.6 km masa: ? t
Borstel NK-7 Ion Cannon
siła: 225 zasięg: 50 cena: [20000]
system naprowadzania: 8 w atmosferze: 100 km masa: ? t
Hapan Triple Ion Cannon
siła: 275 zasięg: 80 cena: 12000
system naprowadzania: 3 w atmosferze: - km masa: 15 t
GenaTech Weapons Zeta One Heavy Ion Cannon
siła: 525 zasięg: 35 cena: ?
system naprowadzania: 3 w atmosferze: 75 km masa: ? t
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry