24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

R-41 Starchaser

R-41 Starchaser. Autor i źródło obrazka: gra 'X-Wing vs TIE Fighter' - LucasArts
R-41 Starchaser
(gra 'X-Wing vs TIE Fighter' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Gwiezdny Łowca zaprojektowany został w na samym początku wojen klonów jako konkurent Z-95, z przeznaczeniem od razu na rynek ogólnodostępny. "Ogólnodostępny" oznacza tutaj tyle, że do R-41 legalny dostęp mogą mieć wszyscy, którzy uzyskają zezwolenie władz na posiadanie takiej maszyny - a więc siły planetarne, korporacje, łowcy nagród lub legalni najemnicy. W przypadku R-41 "dostępność" jest jednak szersza - dużo tych maszyn ląduje bezpośrednio na czarnym rynku, skąd trafiają przede wszystkim do piratów i innych dużych organizacji przestępczych.

Pod względem osiągów R-41 Starchaser dorównuje starszym typom myśliwców wojskowych, przebijając swojego poprzednika niemal we wszystkich kategoriach. Jest wyposażony w hipernapęd, a obok laserów i wyrzutni rakiet posiada dwa działka jonowe, pożyteczne szczególnie dla piratów czy innych osobników potrzebujących dokonać przechwycenia jakiegoś celu bez powodowania zbyt dużej ilości uszkodzeń. Gwiezdny Łowca dysponuje przyzwoitą szybkością, plasując się w czołówce stawki w swojej klasie i dorównując nowoczesnym maszynom liniowym w rodzaju X-winga. Jest dość zwrotny, ale jak na swoje rozmiary niespecjalnie odporny - jego konstrukcja wygląda bardzo solidnie i normalnie traktowana potrafi wytrzymać bardzo długo, jednak w walce okazuje się podatna na uszkodzenia. Czyni to z tej maszyny jednostkę zmuszoną polegać na swojej sile ognia celem jak najszybszego zakończenia starcia - a więc R-41 wykazuje tu w pewnym stopniu pokrewieństwo do hapańskich krążowników typu Nova.

Stworzono również dwumiejscową wersję tego myśliwca - R-42, w której oprócz pilota mieści się stanowisko dla operatora uzbrojenia. Zbudowano zaledwie kilkaset takich maszyn, stąd są one spotykane dużo rzadziej niż podstawowy wariant Starchasera.

Na podstawie Starchasera mała firma Starypan/SunHui Spaceworks stworzyła też nowy myśliwiec - Razor, a sam Hoersch-Kessel też nie odpuszczał, pod koniec galaktycznej wojny domowej prezentując potencjalnym klientom T-winga.

Mimo zakończenia produkcji przez Hoersch-Kessel Drive, myśliwce R-41 były szeroko używane przez grupy stojące po obu stronach prawa - zarówno siły porządkowe i łowców nagród, jak i piratów, Czarne Słońce i inne organizacje przestępcze. Siły Imperium miały okazję przekonać się o skuteczności tych maszyn na krótko przed bitwą o Endor, podczas walki z piratami Rneeki próbującymi przechwycić technologię TIE Defendera. Ze Starchasera jako jednostki dyspozycyjnej korzystał również Abron Mar, przestępca pojmany przez Marę Jade na Pathalay.

pełna nazwa: NN-I 78 R-41 Starchaser producent: Hoersch-Kessel Drive, Inc.
polska nazwa: Gwiezdny Łowca w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 100
w atmosferze: 1050 km/h osłony: 40
hipernapęd: 2 zwrotność: 27
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
  • 2 działka jonowe (sprzężone) o mocy 90
  • 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych (po 4 pociski) o mocy 240
długość: 13.8 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.11 t
cena (nowy): 115 000 kr
używany: 55 000 kr
w użyciu od / do: wojny klonów galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • TIE Fighter
  • X-Wing vs. TIE Fighter
  • X-Wing Alliance
  • Force Unleashed Campaign Guide
  • Stay on Target
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry