24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

S-100 Stinger

S-100 Stinger. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide - WotC
S-100 Stinger
(KotOR Campaign Guide - WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Ten myśliwiec zbudowany jeszcze przed wybuchem wielkiej wojny Sithów podczas jej trwania stał się główną maszyną myśliwską sił Republiki oraz Zakonu Jedi. W porównaniu ze swoimi konkurentami charakteryzował się przede wszystkim znakomitą zwrotnością, okupioną znacznie słabszym opancerzeniem oraz uzbrojeniem. O ile bowiem dwa działka laserowe posiadają przyzwoitą moc i szybkostrzelność, o tyle przenoszone na jego pokładzie torpedy ze względu na małe, lekkie głowice nie nadają się specjalnie do niszczenia ciężko opancerzonych celów - chyba, że wystrzeliwane skoordynowanymi salwami z wielu myśliwców równocześnie. Mimo swojej lekkiej konstrukcji myśliwiec jest wyposażony w hipernapęd, a rolę komputera nawigacyjnego pełni droid, mogący przechować w pamięci koordynaty do 10 skoków nadprzestrzennych.

W momencie wybuchu wojny z siłami Sithów Exara Kuna Republika nie posiadała tylu maszyn, ilu wymagały prowadzone działania wojenne, w związku z czym o ile nominalnie S-100 był podstawowym myśliwcem jej sił zbrojnych, o tyle do walki wprowadzano również inne maszyny, w tym i prototypowe Star Saber. Ze względu na swoją szybkość i zwrotność Stinger był preferowany jako maszyna eskortowa i obronna, szczególnie często otrzymywał zadania obrony planetarnej.

Kiedy wojna zakończyła się i nadszedł czas odbudowy zarówno planet, jak i floty, lekkość konstrukcji i uzbrojenia tego myśliwca Stingera stała się powodem, dla którego władze Republiki zezwoliły na sprzedaż tych maszyn także odbiorcom prywatnym. Dzięki temu popularność tej maszyny jeszcze bardziej wzrosła, a pojedyncze egzemplarze dotrwały nawet do zakończenia wojny domowej Jedi i mrocznych wojen toczonych po upadku Dartha Malaka - nierzadko najemnicy czy weterani wydobywali te maszyny z hangarów, aby za ich sterami stawać przeciwko Mandalorianom czy Sithom. W roli trzonu floty natomiast maszyny te zostały zastąpione najpierw częściowo przez Star Sabery, a następnie przez Aureki.

Komentarz handlowy Platt Okeefe, niezależny przem... przewoźnik; Platt's Starport Guide

Ceny podajemy za Knights of the Old Republic Campaign Guide. Według Power of the Jedi Sourcebook koszt Stingera to 465 000 kredytów za nowy i 310 000 za używany. To trochę dużo... Być może tyle kosztował ten myśliwiec świeżo po wprowadzeniu do produkcji?

Komentarz techniczny Verpiński technik

Power of the Jedi Sourcebook określa długość tego myśliwca na 3.5 metra. Podobnie jak w przypadku XC-01 Star Saber nie wierzymy im i podajemy za nowszym źródłem.

pełna nazwa: S-100 Stringer producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: myśliwiec typu Stinger w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 90
w atmosferze: 1150 km/h osłony: 60
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
  • 2 wyrzutnie torped protonowych (po 4 pociski) o mocy 240
długość: 11 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.03 t
cena (nowy): 150 000 kr
używany: 90 000 kr
w użyciu od / do: Stara Republika (przed 4000 BBY) wojna domowa Jedi (ok. 3950 BBY)
Źródła:
  • Power of the Jedi Sourcebook
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry