24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

XC-01 Star Saber

XC-01 Star Saber. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide - WotC
XC-01 Star Saber
(KotOR Campaign Guide - WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

XC-01 Star Saber to eksperymentalny myśliwiec zaprojektowany przez Republic Fleet Systems na krótko przed wybuchem wielkiej wojny Sithów. Maszyna ta dzięki cięższej konstrukcji miała być skuteczniejsza niż Stinger w walkach z wiekszymi przeciwnikami, a równocześnie planowano zachować dobre parametry lotu dzięki lepszym, mocniejszym silnikom. Zamiar ten udał się częściowo - o ile Star Saber faktycznie okazał się maszyną skuteczną w ataku i nawet szybszą od swojego poprzednika, o tyle jego zwrotność pozostawia, łagodnie mówiąc, sporo do życzenia. W rezultacie wyprodukowano jedynie krótką, prototypową serię tych maszyn i o całej sprawie prawdopodobnie zapomniano by, gdyby nie... wybuch wojny. A na wojnie, jak to na wojnie - każda maszyna jest na wagę złota, szczególnie, kiedy siłom zbrojnym brakuje mysliwców i wyciągają z hangarów wszystko, co tylko nadaje się do lotów.

Tak więc XC-01 otrzymał drugą młodość - najpierw do akcji ruszyły już wyprodukowane myśliwce, a później w ogóle wznowiono produkcję Star Saberów. Bardzo mało zwrotne, dysponowały za to niesamowitym wprost przyspieszeniem oraz nadzwyczajną siłą głównego uzbrojenia. W rezultacie taktyka użycia tych maszyn była prosta - trzeba było trafić wroga w pierwszym przelocie i nie dać się związać w walce kołowej. Dobrze przeprowadzona taktyka ataków i odskoków pozwalała tym maszynom jako-tako radzić sobie w walce z mniejszymi i zwrotniejszymi przeciwnikami, a ciężkie uzbrojenie bardzo przydawało się do ataków na większe cele. Na XC-01 latali również Jedi, których nadnaturalny refleks rekompensował niską zwrotność myśliwca.

W ostatecznym rozrachunku XC-01 nie osiągnął jednak sukcesu i nie wszedł w większych ilościach do służby, a jego projekt nigdy nie został dopracowany. Część egzemplarzy trafiła do prywatnych użytkowników, i o ile ich produkcji zaprzestano w momencie pojawienia się maszyn typu Aurek, o tyle "prywatna inicjatywa" korzystała z nich jeszcze i podczas wojny domowej Jedi.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Power of the Jedi Sourcebook podaje nieco inne dane tego myśliwca: hipernapęd 1.5, prędkość w atmosferze 1100 km/h i długość - 6.75 metra. Podobnie jak w przypadku S-100 Stinger nie wierzymy im i podajemy za nowszym ze źródeł.

pełna nazwa: XC-01 Star Saber producent: Republic Fleet Systems
polska nazwa: myśliwiec typu Star Saber w slangu: -
prędkość: 10 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1280 km/h osłony: 70
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 ciężkie działka laserowe (sprzężone) o mocy 210
długość: 13 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.045 t
cena (nowy): 145 000 kr
używany: 75 000 kr
w użyciu od / do: Stara Republika (krótko przed 4000 BBY) wojna domowa Jedi (ok. 3955 BBY)
Źródła:
  • Power of the Jedi Sourcebook
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry