24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Experimental M4 (TIE/e4)

TIE Experimental M4 (TIE/e4). Autor i źródło obrazka: X-Wing Alliance, Lucasarts
TIE Experimental M4 (TIE/e4)
(X-Wing Alliance, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Kolejna maszyna stworzona w ramach projektu TIE Experimental to, po TIE/e1, TIE/e2 i TIE/e3, oczywiście TIE/e4. Tym razem za bazę wzięto klasyczny bombowiec TIE, i postanowiono przerobić go na zdalnie sterowaną bombę.

Z TIE/sa wykorzystano płaty baterii słonecznych oraz pojedynczy kadłub, który wypełniono po brzegi ładunkiem wybuchowym. Do tego dorzucono potężny silnik z dopalaczem, systemy kierowania radiowego pozwalające kontrolować tę maszynę z pokładu specjalnie zmodyfikowanego transportowca typu Beta i... to w zasadzie wszystko. Myśliwiec - a najlepiej znaczna ich ilość - miały po prostu udać się z maksymalną osiągalną prędkością w kierunku wyznaczonego celu, po czym staranować go w ataku samobójczym.

Głównym atutem Bomby TIE była jej prędkość, równa tej, jaką dopiero wiele lat później były w stanie osiągnąć TIE Defendery. Pociski te było do tego całkiem przyzwoicie - jak na rodzinę TIE - opancerzone, przez co nie wystarczyło musnąć ich z działka laserowego, ale potrzeba było na nie przynajmniej paru celnych trafień. Zwalczanie TIE/e4 było z tego względu bardzo trudne, gdyż przeciwnik nie dysponował jednostkami zdolnymi je doścignąć i musiał stosować ogień zaporowy, starać się zniszczyć je w ataku czołowym, albo wykorzystywać przeciw nim cenne pociski kierowane. Boleśnie przekonała się o tym grupa rebelianckiego krążownika Liberty, która została zaatakowana przez maszyny Experimental M4 i ledwo udało jej się obronić okręt flagowy. Działania Sojuszu Rebeliantów w toku tej kampanii doprowadziły jednak w końcu do zniszczenia większości maszyn imperialnych oraz zamknięcia projektu TIE Experimental, przez co TIE/e4 nie zostały już więcej użyte bojowo.

pełna nazwa: TIE Experimental M4 producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Eksperymentalny TIE M4 w slangu: TIE Bomb - Bomba TIE
prędkość: 16 wytrzymałość: [130]
w atmosferze: ? km/h osłony: -
hipernapęd: ? zwrotność: [24]
uzbrojenie: długość: 8.7 m
rozpiętość:
załoga: -
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (ok. 4 ABY) 4 ABY (projekt przerwany)
Źródła:
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry