24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Experimental M1 (TIE/e1)

TIE Experimental M1 (TIE/e1). Autor i źródło obrazka: X-Wing Alliance, Lucasarts
TIE Experimental M1 (TIE/e1)
(X-Wing Alliance, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Krótko po zwycięstwie nad rebeliantami na Hoth w Sienar Fleet Systems rozpędu nabrał prowadzony przez dyrektora Lenzera tajny projekt mający na celu stworzenie zdalnie kierowanych maszyn klasy TIE. Nie miały to być klasyczne droidy-myśliwce jak Scarab, Vulture, Hyeny czy tri-fightery z czasów wojen klonów. Każda z tych jednostek miała posiadać normalnego, wyszkolonego, organicznego pilota, z tą różnicą, że siedzącego nie za jej sterami, a w dużo bezpieczniejszym miejscu - na statku-matce, w pobliskiej bazie lub stacji orbitalnej, czy wreszcie, w przypadku "występów gościnnych" - na pokładzie chronionego i trzymającego się z dala specjalnie zmodyfikowanego transportowca eskortowego.

Chronologicznie pierwszą z eksperymentalnych jednostek był myśliwiec TIE Experimental M1, nominalnie noszący miano TIE/e1, a przez rebeliantów już po pierwszym zaoczeniu go nazwany TIE Bizarro. Nazwa ta miała wiele sensu, myśliwiec wygląda bowiem jak inwersja klasycznego TIE: zamiast dwóch skrzydeł i kadłuba umieszczonego pomiędzy nimi prezentuje on widzowi pojedynczy, centralnie umieszczony płat baterii słonecznych oflankowany przez dwa kuliste moduły. Jeden z tych modułów to klasyczny kokpit, nie obsługiwany jednak w normalnych warunkach przez pilota, gdyż maszyna sterowana jest automatycznie. Z drugiej strony skrzydła doczepiono natomiast kulę pełniącą rolę mocowania i źródła zasilania dla pojedynczego turbolasera wysokiej mocy.

Poza tą bronią, głównym atutem TIE M1 jest jego zwrotność, którą dorównuje A-wingowi czy TIE Interceptorowi. Prędkość też osiąga przyzwoitą, natomiast jeśli chodzi o wytrzymałość kadłuba, to nie da się nie pominąć jej milczeniem. W istocie maszyna ta jest więc pogłębieniem koncepcji przyświecającej stworzeniu podstawowego myśliwca TIE - maszyny szybkiej i będącej wyrządzić względnie spore szkody przeciwnikowi, jednak zupełnie nieodpornej na uszkodzenia i używanej w sposób masowy.

Zdalnie sterowane TIE/e1 testowane były przez pewien czas w ramach projektu TIE Experimental i podczas tych działań starły się kilkakrotnie z siłami Sojuszu Rebeliantów - najpierw z A-wingami, które przybyły z odsieczą zaatakowanemu przez myśliwce imperialne konwojowi, a później - w obronie statku-bazy oraz instalacji badawczej w której powstały. Zniszczenie wspomnianych obiektów przez rebeliantów zakończyło krótką karierę tych zabawnych myśliwców, jak również innych im pokrewnych zjawisk: TIE Experimental M2, M3, M4 i M5.

pełna nazwa: TIE Experimental M1 producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Eksperymentalny TIE M1 w slangu: TIE Bizarro - TIE Dziwadło
prędkość: 10 wytrzymałość: [60]
w atmosferze: ? km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: [30]
uzbrojenie:
  • 1 ciężki turbolaser o mocy [225]
długość: 6.3 m
rozpiętość:
załoga: -
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (ok. 4 ABY) 4 ABY (projekt przerwany)
Źródła:
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry