24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE First Order (TIE/fo)

TIE First Order (TIE/fo). Autor i źródło obrazka: Bandai
TIE First Order (TIE/fo)
(Bandai)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Zarówno wielu spośród dowódców imperialnych, jak i domorosłych fanów myśliwców kosmicznych marzyło, że kiedyś podstawową jednostką Imperium Galaktycznego stanie się TIE Advanced albo nawet TIE Phantom (o TIE Defenderach myśleli tylko niepoprawni marzyciele). Prawda okazała się jednak inna. Próbę czasu przetrwał wzór podstawowy, przez lata nieznacznie poprawiany i ulepszany... Stary, dobry, bazowy myśliwiec TIE.

Oczywiście trzydzieści lat po klęsce pod Endorem i na Jakku nie jest to już ta sama maszyna, chociaż z zewnątrz wygląda niemal identycznie i główną cechą pozwalającą na jej odróżnienie od poprzedników jest umieszczona w prawej górnej części kokpitu antena podprzestrzennego systemu łączności dalekiego zasięgu.

Wewnątrz różnic jest natomiast znacznie więcej. Myśliwiec TIE Najwyższego Porządku, znany w fabryce jako TIE/fo, oparty został na sprawdzonych wzorcach, jednak posiada na pokładzie szereg ulepszeń, na które pozwolił rozwój myśli technicznej i miniaturyzacji komponentów oraz... spadek kosztów produkcji niektórych komponentów. W standardzie pojawiły się na przykład osłony energetyczne, które sporadycznie montowano na TIE/ln już podczas buntu admirała Zaarina. Hipernapędu nie stwierdzono, zastosowano natomiast dużo skuteczniejsze od dawnych ogniwa słoneczne i wysokowydajne konwertery pochodzącej z nich energii - pokłosie zerwanego programu TIE Advanced. Energia z nich przekazywana pozwala na wyzwolenie dodatkowej mocy w reaktorze jonizacyjnym SJFS I-a4b, który z kolei zasila stary, dobry bliźniaczy silnik jonowy - a konkretnie model Sienar-Jaemus SJFS P-s6, obrócony o 90 stopni w stosunku do tradycyjnego położenia, co pozwoliło zwiększyć nieco zwrotność myśliwca.

Uzbrojenie pozostawiono takie, jak za dawnych czasów, chociaż oczywiście ulepszone dzięki postępowi technologicznemu. Dwa działka laserowe L-s9.6 mogą prowadzić ogień naprzemiennie lub w trybie sprzężonym, a w celowaniu z nich pomagają umieszczone po ich bokach celowniki optyczne, ściśle współpracujące z pokładowym komputerem Torplex. Pilot ma zgodnie z tradycją bardzo mało miejsca i ubrany jest w kombinezon próżniowy i... to w zasadzie tyle. Kolejne wcielenie jednego z głównych symboli Imperium Galaktycznego czeka już na pokładach Gwiezdnych Niszczycieli typu Resurgent i jest znowu gotowe do akcji!

Na podstawie TIE/fo powstał również zaawansowany myśliwiec dla sił specjalnych - TIE/sf, a także, kilka lat później, TIE/wi Whisper.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Sienar-Jaemus... Jaemus to planeta położona na terenach Sprzysiężenia Pięciu Gwiazd moffa Ardusa Kaine. Przypadek?

pełna nazwa: TIE/fo First Order TIE Fighter producent: Sienar-Jaemus Fleet Systems
polska nazwa: Myśliwiec Najwyższego Porządku TIE/fo w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy ?
długość: 6.69 m
rozpiętość: 6.34 m
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: Przebudzenie Mocy
Źródła:
  • Przebudzenie Mocy
  • Force Awakens Incredible Cross-Sections, The
  • Last Jedi Incredible Cross-Sections, The
  • Ostatni Jedi
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry