24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Ground Targeting (TIE/gt)

TIE Ground Targeting (TIE/gt). Autor i źródło obrazka: zbiory autora
TIE Ground Targeting (TIE/gt)
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

TIE/gt (ground-targeting [starfighter bomber] - myśliwiec bombardujący przeznaczony do ataku na cele naziemne) to pierwsza próba skonstruowania myśliwca pola walki - maszyny mogącej wspierać swoim ogniem atakujące siły naziemne. Równocześnie jest to pierwsza maszyna rodziny TIE przystosowana do przenoszenia cięższego uzbrojenia - do wykorzystania zarówno w działaniach w atmosferze, jak i w przestrzeni kosmicznej.

Podobnie jak w przypadku innych maszyn imperialnych pierwszej generacji, podstawą dla tego modelu jest myśliwiec TIE oraz TIE/ln. Najważniejsze różnice w porównaniu z wersją podstawową to w modelu TIE/gt: umieszczona pod kadłubem wyrzutnia rakiet, przedłużony w kierunku rufy kadłub mieszczący magazyn amunicji i jej podajnik, a także zredukowane uzbrojenie strzeleckie: TIE/gt posiada tylko jedno lekkie działko laserowe, przydatne w samoobronie i przeciw niezbyt opancerzonym celom, niezbyt jednak skuteczne w ewentualnej walce kołowej z myśliwcami nieprzyjaciela. Zapas uzbrojenia do wyrzutni rakiet składa się standardowo z 12 pocisków, można jednak wyposażyć ten myśliwiec w inny ładunek bojowy: torpedy protonowe (do 6 sztuk), miny spadochronowe (18 sztuk) lub bomby kasetowe (2 sztuki). TIE/gt może też zostać wykorzystany w charakterze roznosiciela propagandy - w takim przypadku jest w stanie dowieźć nad cel i zrzucić tam 20 tysięcy odpowiednich ulotek. Do ataku na mniejsze cele TIE/gt korzystają zwykle ze wsparcia naprowadzających je TIE/fc.

Dość dużą wadą tego szturmowego TIE jest jego słaba prędkość oraz zwrotność - cechy te zostały poprawione dopiero zaprojektowanym od podstaw bombowcu TIE/sa (znanym jako TIE Bomber), a problemy z manewrowaniem w atmosferze miały być ostatecznie rozwiązane w TIE Strikerze. Mimo tych wad jednak, TIE/gt są bardzo lubiane przez wojska lądowe, gdyż mogą w krytycznym momencie zapewnić sporo dodatkowej siły ognia. Z tego względu skrzydła myśliwskie przydzielone do Armii (np. bazujące w prefabrykowanych garnizonach planetarnych) od początku wyposażano w dużą liczbę tych maszyn. Mimo, że z czasem TIE/gt został wyparty przez swojego następcę, TIE/sa, w niektórych położonych na uboczu lub nielubianych przez dowództwo jednostkach Armii i Floty zdarza się, że myśliwce te pozostają jeszcze w czynnej służbie. Bywają również wykorzystywane jako forpoczta ataku "prawdziwych" bombowców - do zniszczenia stanowisk obrony wroga, sprowokowania go do ujawnienia swoich pozycji przez otwarcie ognia czy też po prostu do wykrycia i wstępnego "zmiękczenia" celu.

pełna nazwa: TIE/gt Ground Support Starfighter producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Myśliwiec szturmowy (typu) TIE w slangu: -
prędkość: 4 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 800 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 1 działko laserowe o mocy 80
  • 1 wyrzutnia rakiet (12 sztuk) o mocy 240
długość: 6.3 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 10 t
cena (nowy): 80 000 kr
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa Nowa Republika
Źródła:
  • Adventure Journal 10: Alliance Intelligence Reports: TIE Fighters
  • Official Starships and Vehicles Collection 3
  • Databank
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry