24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Striker (TIE/sk)

TIE Striker (TIE/sk). Autor i źródło obrazka: Ben Zweifel, X-Wing Miniatures Game, FFG
TIE Striker (TIE/sk)
(Ben Zweifel, X-Wing Miniatures Game, FFG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Regularne myśliwce TIE nie sprawują się zbyt dobrze w atmosferze, o czym wie każdy, kto próbował nimi wykonać ostry skręt w poziomie, lub komu udało zmusić się korzystającego z TIE przeciwnika do wykonania takiego skrętu. Nawet nominalnie przeznaczony do wspierania sił naziemnych TIE/gt nie jest w tym lepszy, chociaż powinien. Dlatego w pewnym momencie pojawił się w Imperium pomysł stworzenia maszyny należącej formalnie do linii TIE, jednak przeznaczonej specjalnie do działań w atmosferze. I w ten właśnie sposób na scenie zadebiutował TIE/sk, znany też jako TIE Striker.

Striker to maszyna zdolna do lotów w przestrzeni kosmicznej, jednak w pełni rozwijająca swoje skrzydła dopiero w warunkach atmosferycznych. Rozwijająca dosłownie - jego dwa charakterystyczne płaty ogniw słonecznych są bowiem osadzone w ruchomych mocowaniach, pozwalające na dostosowanie ich profilu do warunków lotu i zwiększające zwrotność oraz nieprzewidywalność w walce tego nietypowego myśliwca. Drugim ważnym elementem konstrukcji TIE/sk są natomiast zaawansowane repulsory, które przejmują znaczącą część masy statku, nie tylko ułatwiając pracę głównym silnikom jonowym, ale i wspomagając wykonywanie co trudniejszych manewrów. Kombinacja obu tych rodzajów napędu pozwala myśliwcowi osiągnąć w atmosferze prędkość 1500 kilometrów na godzinę, co daje mu przewagę nie tylko nad wszystkimi myśliwcami kosmicznymi (w tym również A-wingami), ale i nad większością śmigaczy.

Poza własnościami lotnymi w konstrukcji TIE Strikera postawiono na jego przydatność w roli wsparcia sił naziemnych. Powiększony i wzmocniony kadłub, opancerzony wizjer pilota, dodatkowe ciężkie działka laserowe SFS H-s1 przystosowane do rażenia celów lądowych oraz wyrzutnia bomb protonowych Armatek VL-61/79 pozwalają mu skutecznie zwalczać pojazdy i obiekty wroga bez obawy o własne bezpieczeństwo. Myśliwiec jest dwuosobowy w układzie tandem: pilot zajmuje miejsce z przodu, a bombardier z tyłu, za wyrzutnią bomb a przed silnikami. Wnętrze TIE/sk jest hermetyczne, co zaskakuje w kontekście przeznaczenia tego myśliwca głównie do działań w atmosferze i bywało krytykowane jako niepotrzebna ekstrawagancja, zwłaszcza, że piloci tych maszyn i tak korzystają ze standardowych kombinezonów próżniowych Marynarki Imperialnej.

Szturmowy TIE jest też dobrze przygotowany do walki myśliwskiej, poza bronią do ataków na cele naziemne dysponuje bowiem również czterema klasycznymi działkami laserowymi SFS L-s9.3: dwoma w przedniej części kadłuba i dwoma na szczytach wewnętrznych krawędzi skrzydeł. Znaczącą jego wadą jest jednak to, że im dalej od masy planetarnej, tym słabiej działają jego repulsory, a w konsekwencji słabsze stają się jego parametry lotu, w tym przede wszystkim zwrotność. Z tego względu jako główne przeznaczenie TIE Strikera przewidziano obronę naziemnych baz Imperium i raczej nie planowano szerszego wyposażania w te maszyny okrętów wojennych operujących w dalekiej przestrzeni międzygwiezdnej.

Po osiągnięciu stadium funkcjonalnego prototypu TIE Strikery oznaczono jako TIE/sk x1 i skierowano do imperialnej placówki badawczej na planecie Scarif, gdzie poddano je ostatecznym próbom przed wdrożeniem do masowej produkcji. Podczas ataku sił rebelianckich myśliwce te wykazały się dużą skutecznością, jednak zniszczenie imperialnego archiwum przez Gwiazdę Śmierci spowodowało zatrzymanie programu TIE/sk.

Pokrewną do Strikera konstrukcją był TIE Reaper - lekki transportowiec wojska, będący w stanie przewieźć drużynę szturmowców. W czasach Starej Republiki istniał również myśliwiec typu Striker, wariant maszyny typu Liberator - konstrukcja zupełnie nie związana z TIE/sk.

pełna nazwa: TIE/sk x1 producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Myśliwiec przewagi powietrznej TIE/sk x1 w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: 1500 km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe (sprzężone) o mocy ?
  • 2 ciężkie działka laserowe o mocy ?
  • bomby protonowe o mocy ?
długość: 17.18 m
rozpiętość:
załoga: 2 (w tym strzelcy: 1)
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Łotr 1
  • Łotr 1: Przewodnik ilustrowany
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry